Nechvalně proslulou pevnost v severočeském Terezíně, která za druhé světové války sloužila jako koncentrační tábor, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Ta je rozplánována až na 20 let dopředu, přičemž jako první by měly být opravena zbrojnice a poté i skanzen a poterna, na což už ministerstvo pro místní rozvoj má vyčleněné peníze. Jak to bude s financováním dalších zchátralých částí kulturní památky, zatím není přesně jasné.
Celý projekt je nyní v přípravné části, kdy se teprve připravují plány na samotnou rekonstrukci. Kdy se k opravám přistoupí, by mělo být jasné do letních prázdnin. To by mohly být už k dispozici potřebné posudky a projektové přípravy.
Přestože terezínská pevnost se nejčastěji připomíná se zvěrstvy nacismu, její historie sahá až na konec vlády Marie Terezie a konečnou podobu jí dal její syn, císař Josef II. Objekt představuje jednu z největších a nejzachovalejších bastionových pevností na světě. Její dochované opevnění, vodní systém i podzemní chodby tvoří doslova encyklopedii pevnostního stavitelství 18. století.