středa 5. února 2025

Teplé zimy přejí lučním rostlinám

Čeští vědci objevili, jak se některé vytrvalé luční rostliny ve střední Evropě přizpůsobují teplejším zimám posledních let. Čeští vědci objevili, jak se některé vytrvalé luční rostliny ve střední Evropě přizpůsobují teplejším zimám posledních let.

teplé zimy

Ilustrační foto.
Zdroj: AVČR

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: AVČR

Vědci z Botanického ústavu AV ČR objevili zajímavý trend ve způsobu, jakým se vytrvalé luční rostliny vyrovnávají s teplejšími zimami posledních let. Mnohé z těchto rostlin, které byly dříve považovány za „dormantní“ (neaktivní) během zimních měsíců, zůstávají nyní zelené a aktivní ve fotosyntéze i během zimy. Tento jev se ukazuje jako přizpůsobení na změněné klimatické podmínky.

Dříve byly zimy ve střední Evropě chladné, s teplotami pod bodem mrazu a sněhovou pokrývkou, která zakrývala louky. Dnes jsou však zimy teplejší a často bez sněhu, což umožňuje rostlinám, jako je jitrocel kopinatý nebo svízel bílý, zůstat zelené a fotosynteticky aktivní i v chladných měsících. Tyto zimní listy jsou odolné vůči mrazům, což jim pomáhá přežít náhlé ochlazení.

Výzkum ukázal, že zimní listy těchto rostlin jsou schopné fotosyntézy, i když nejsou tak účinné jako listy letní. Tento jev poskytuje rostlinám konkurenční výhodu, protože mohou růst a získávat energii dříve než jiné, citlivější druhy. Vzhledem k tomu, že teplejší zimy mohou měnit druhové složení rostlinných společenstev, je důležité tuto změnu pečlivě sledovat, abychom lépe porozuměli jejím dlouhodobým důsledkům na ekosystémy.

Autor: Šimon Mitro

Související

winter_nature_landscape_snow_trees_cold_snow_winter_nature-794846
Domácí

Teploty na Šumavě znovu spadly pod -20 stupňů. Praha hlásila popraskané potrubí

Punxsutawney_Phil_2018.jpg
Zahraniční

Svišť Phil vylezl ze svého pařezu. Zima bude trvat ještě šest týdnů

Svor
Domácí Příroda

Strategie Politika krajiny má ochránit českou biodiverzitu

Vizualizace hyf dermatofytu (modře) v kožní tkáni pomocí světleného mikroskopu
Zdraví Věda

Čeští vědci přináší revoluční diagnostiku plísňových infekcí