sobota 19. dubna 2025

Teplé zimy přejí lučním rostlinám

Čeští vědci objevili, jak se některé vytrvalé luční rostliny ve střední Evropě přizpůsobují teplejším zimám posledních let. Čeští vědci objevili, jak se některé vytrvalé luční rostliny ve střední Evropě přizpůsobují teplejším zimám posledních let.

teplé zimy

Ilustrační foto.
Zdroj: AVČR

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: AVČR

Vědci z Botanického ústavu AV ČR objevili zajímavý trend ve způsobu, jakým se vytrvalé luční rostliny vyrovnávají s teplejšími zimami posledních let. Mnohé z těchto rostlin, které byly dříve považovány za „dormantní“ (neaktivní) během zimních měsíců, zůstávají nyní zelené a aktivní ve fotosyntéze i během zimy. Tento jev se ukazuje jako přizpůsobení na změněné klimatické podmínky.

Dříve byly zimy ve střední Evropě chladné, s teplotami pod bodem mrazu a sněhovou pokrývkou, která zakrývala louky. Dnes jsou však zimy teplejší a často bez sněhu, což umožňuje rostlinám, jako je jitrocel kopinatý nebo svízel bílý, zůstat zelené a fotosynteticky aktivní i v chladných měsících. Tyto zimní listy jsou odolné vůči mrazům, což jim pomáhá přežít náhlé ochlazení.

Výzkum ukázal, že zimní listy těchto rostlin jsou schopné fotosyntézy, i když nejsou tak účinné jako listy letní. Tento jev poskytuje rostlinám konkurenční výhodu, protože mohou růst a získávat energii dříve než jiné, citlivější druhy. Vzhledem k tomu, že teplejší zimy mohou měnit druhové složení rostlinných společenstev, je důležité tuto změnu pečlivě sledovat, abychom lépe porozuměli jejím dlouhodobým důsledkům na ekosystémy.

Autor: Šimon Mitro

Související

6681021117_9c3b66b607_b
Domácí

Na Sněžku znovu udeřila zima. Lanovka z Růžové hory stojí

Dům přírody Moravského krasu
Domácí Příroda

Dům přírody Moravského krasu se zotavuje. Opravy po ničivé povodni finišují

orchidej
Světové dny Příroda

Den orchidejí

Břehouš černoocasý
Domácí Příroda

Tůně na Zbudovských blatech ožívají díky solárním čerpadlům