Za svého života byl Phil Lynott považován za dobrého muzikanta a skladatele, ale k jeho zbožštění došlo až poté, co ve věku pouhých 36 let, na začátku roku 1986 podlehl celkovému selhání organismu kvůli dlouholeté závislosti na alkoholu a drogách. Dnes by tento muzikant, jemuž přímo v centru Dublinu stojí bronzová socha, oslavil pětasedmdesátiny. Jeho hudba je však živá dodnes, o čemž svědčí i skutečnost, že kapela Thin Lizzy, v jejímž čele celou svou hudební kariéru stál, stále, ač v omezené formě funguje a těží pouze z jeho repertoáru.
Phil Lynott in Dublin pic.twitter.com/iwuPs6odig
— Prof. Síle Nic Chormaic (@SileNicChormaic) April 4, 2024
Phil Lynott byl na rockové scéně zjevením. Po otci byl napůl černoch, po matce, rodilé Irce, běloch. Dokázal se však dostat přes předsudky začátku 70. let a v polovině zmíněné desetiletky, už s Thin Lizzy prodával alba ve vysokých nákladech. Tehdy si hity The Boys Are Back In Town, Whiskey In The Jar, Jailbreak nebo Dancing In The Moonlight, zpívala celá západní Evropa a dostavil se i úspěch v Americe.
Ovšem divoký životní styl si vybral svou daň a když jej přišla o Vánocích navštívit jeho matka, byl Lynott už jednou nohou v hrobě. Okamžitě sice putoval do nemocnice, ale už mu nebylo pomoci. Jeho posledním počinem proto zůstal duet Out In The Fields, který v roce 1985 natočil s dnes u rovněž zesnulým kytaristou Garym Moorem.