čtvrtek 17. července 2025

Telefonát od zaměstnavatele po pracovní době? V Austrálii za to bude hrozit pokuta

Stejně jako v některých zemích západní Evropy začne v Austrálii platit právo na odpojené. Podle něho nebude zaměstnavatel smět kontaktovat svého pracovníka mimo pracovní dobu, kromě skutečně nevyhnutelných případů.

Woman_On_Telephone_In_Office

Australští politici vzkazují zaměstnavatelům: Žádné telefonáty lidem mimo pracovní dobu!
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Australští politici vzkazují zaměstnavatelům: Žádné telefonáty lidem mimo pracovní dobu!
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Neplacené přesčasy, to je nešvar, se kterým se v Austrálii rozhodli zatočit. Nejenže zaměstnavatelé budou muset svým zaměstnancům finančně vyrovnat v podstatě každou minutu, kterou stráví v zaměstnání, protizákonné budou i telefonáty mimo pracovní dobu. Konkrétně návrh zákona hovoří o nepřiměřeném kontaktování, za které zaměstnavatelům budou hrozit pokuty. Jak vysoké, na tom se australští zákonodárci ještě nedohodli.

„Jednoduše říkáme, že někdo, kdo není placen 24 hodin denně, by neměl být penalizován za to, že oněch 24 hodin není online a k dispozici,“ uvedl podle stanice CNN australský premiér Anthony Albanese. Návrh vlády ještě musí schválit senátoři, ale podle vyjádření Canberry je většina z nich pro. Řada australských podniků však takzvané právo na odpojení vnímá jako přehnané a svým způsobem i omezující.

Obdobné pravidlo již nyní platí třeba ve Francii, Španělsku, Belgii a Portugalsku. Navíc v posledně jmenované zemi mohou rodiče dětí do osmi let věku nastoupit ze dne na den na home office, aniž by se o na tom se zaměstnavatelem předem dohodli.

Autor: Jan Skala

Související

Gvy9j2eWMAEipkq
Zahraniční

Austrálie pořádá největší vojenské cvičení v historii země. Kvůli čínským lodím

GvOlPYQXIAAT8x6
Zahraniční

Žena otrávila příbuzné houbami, řekla porota. Nyní jí hrozí doživotní trest

GeEWAQ_XoAAhIC5
Zahraniční

Antisemitismus v Austrálii se stupňuje. Žhář zaútočil na synagogu v Melbourne

Tuvalu
Zahraniční

Tuvalu se potápí. Tisíce lidí chtějí klimatické vízum do Austrálie