Nová vědecká studie ukázala, že globální tání ledovců zrychluje rychleji než kdykoli v minulosti. Od roku 2000 se ledovce zmenšily o více než 5 procent a tento proces se v posledním desetiletí ještě zrychlil. Tání ledovců představuje hrozbu pro čerstvou vodu milionů lidí a významně přispívá k rostoucí hladině moří.
Vědci, kteří publikovali tuto studii v časopise Nature, odhadují, že od začátku století ledovce ztratily více než 6 500 miliard tun ledu, což představuje zhruba 270 miliard tun ročně. Tento pokles je ještě rychlejší než v předchozích letech a za poslední dekádu se zvýšil o více než třetinu. Nejvíce se tání projevuje v Alpách, kde zmizelo téměř 40 procent ledovců, ale výrazné ztráty hlásí i Blízký východ, Nový Zéland a západní severní Amerika.
Tání ledovců přispělo k nárůstu hladiny moří o téměř 2 centimetry, což má katastrofální důsledky pro miliony lidí po celém světě. Každý centimetr zvyšující se hladiny moře znamená, že další 2 miliony lidí jsou vystaveni ročním záplavám. I když se globální emisí skleníkových plynů zpomalí, ledovce budou i nadále tát kvůli již probíhajícím změnám klimatu. Studie varuje, že naše reakce na klimatickou krizi bude klíčová pro zachování části těchto ledovců.