neděle 18. května 2025

Světový stav hmyzu zůstává záhadou. Chybí data

I když se často mluví o úbytku populací hmyzu, jako jsou včely a motýli, obrovské mezery v datech znemožňují účinnou ochranu zbytku hmyzí říše. Nová studie ukazuje, jak málo víme o většině druhů.

hmyz

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Na Zemi žije přibližně 1,4 miliardy hmyzu na každého člověka, což znamená, že hmyz představuje 70krát větší hmotnost než celá lidská populace. I přesto, že hmyz je nejpočetnější skupinou živočichů na planetě, víme o něm překvapivě málo. Význam hmyzu pro zemědělství a ekosystémy je nezpochybnitelný, přesto stále existuje velká nejistota ohledně stavu jeho populací.

Podle studie, kterou vedl UK Centre for Ecology & Hydrology (UKCEH) a Zoological Society of London (ZSL), pouze jedno procento známých druhů hmyzu bylo dostatečně zkoumáno. Z celkového počtu asi milionu druhů bylo hodnoceno pouze 12 100, přičemž 20 procent z těchto druhů je považováno za ohrožené. To vyvolává zásadní otázku – co je s těmi 99 procenty druhů, o kterých nejsou žádné informace?

Úbytek hmyzu je bezesporu problém, ale máme pouze velmi omezené informace o jeho rozsahu a příčinách. Ztráta stanovišť, používání pesticidů a nedostatek potravy jsou faktory, které hmyzu rozhodně neprospívají. Vědci ale varují, že je nezbytné zvýšit naše porozumění hmyzu a jeho populacím, než bude příliš pozdě.

Autoři studie navrhují nový rámec pro zhodnocení vlivu různých faktorů na místní druhy hmyzu. Spojením různých datových zdrojů chtějí získat lepší obraz o zdraví hmyzu na celém světě. Dalším krokem je začít testovat tento přístup a využívat různé výzkumné metody k modelování, jak různé druhy hmyzu reagují na hrozby. S těmito informacemi doufají, že se jim podaří vyvinout efektivní ochranná opatření.

Autor: Šimon Mitro

Související

rostliny
Domácí Příroda

Evropský projekt TETTRIs chce zachránit disciplínu, která drží přírodu pohromadě

Alzheimerova choroba
Zdraví Věda

Narušení sociálního chování může předcházet Alzheimerově nemoci

Rak mramorovaný
Domácí Fauna

Invazní rak byl poprvé nalezen na Moravě

gekon
Zahraniční Fauna

Vyhynulý skalní gekon se objevil po 33 letech v nepřístupném kaňonu