Světová zdravotnická organizace (WHO) se dočkala přelomového okamžiku. Po více než třech letech náročných vyjednávání její členské státy schválily základní rámec nové pandemické dohody. Ta má zajistit rychlejší a lépe koordinovanou reakci při budoucích krizích – a předejít tak zmatku, který provázel pandemii covidu-19.
Dohoda vznikla právě na základě zkušeností z pandemie, během níž WHO čelila kritice za pomalé kroky i nedostatečnou koordinaci. Výsledkem je přibližně třicetistránkový dokument, který musí ještě v květnu oficiálně schválit členské státy. Pokud tak učiní, svět by měl mít v rukou silnější nástroj pro společný boj proti globálním hrozbám.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil dohodu za „historický krok“. Podle něj je důkazem, že i v rozděleném světě mohou národy spolupracovat na ochraně lidstva. WHO vyjádřila naději, že nová pravidla výrazně zlepší celosvětovou připravenost a záchranu životů.
Největší spory přitom vyvolalo téma sdílení technologií mezi zeměmi – zejména ve vztahu k výrobě vakcín a zdravotnických pomůcek. Během pandemie čelily chudší státy diskriminaci, když si bohaté země uzurpovaly přístup k životně důležitým vakcínám. Zatímco rozvojové země volají po povinném sdílení know-how, státy se silným farmaceutickým průmyslem prosazují dobrovolnost. Výsledná dohoda se snaží najít křehkou rovnováhu mezi těmito požadavky.