Po loňském státním převratu, kterým v Nigeru tamní vojenská junta svrhla dosavadní prozápadně orientované vedení země, se stále více projevuje nová politická orientace na Rusko. Současné vedení státu se poté, co odeslalo domů francouzské vojáky, rozloučilo i s americkou armádou. Ta dosud zůstává na své základně, která však už přechází pod správu Rusů. Ti už jsou totiž také v zemi.
Silence radio mais t'as qd meme le Niger qui mets les ricains dehors tout en crachant sur les francais en acceuillant les russes... https://t.co/94eVwmChxo
— Mikaelos (@Mikaelos24) May 3, 2024
Dochází tedy k paradoxní situaci, kdy na jedné základně spolu v těchto dnech operují dvě znepřátelené armády dvou největších vojenských mocností světa. Jak však uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin, obě armády spolu sice působí na jedné základně, ale ve dvou rozdělených zařízeních. „ideální to není, ale v krátkodobém časovém horizontu se to zvládnout dá,“ řekl Austin s tím, že zatímco Rusové se v hlavním městě Nigeru Niamey zabydlují, Američané se připravují na odchod.
Niger není první zemí, která v poslední době udělala podobné střídání armáda. Právě ta americká musela opustit Čad, kdežto Burkina Faso a Mali vypovědělo francouzskou armádu. Všechny tyto země následně navázaly styky s Ruskem.
Russian troops have entered a US military base in Niger's capital Niamey amid as the West African country's junta moves to expel American troops. US Defense Secretary Lloyd Austin says the Russians have not got access to US military equipment in the base pic.twitter.com/lKfeLMesrX
— TRT Afrika (@trtafrika) May 3, 2024