Steve Jobs by oslavil 70. Navždy změnil svět technologií

Před 70 lety se narodil Steve Jobs, vizionář a spoluzakladatel Apple, jehož revoluční produkty změnily technologie i kulturu celého světa.

Steve Jobs v roce 2010

Steve Jobs v roce 2010
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Steve Jobs v roce 2010
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Steve Jobs, spoluzakladatel Apple, zemřel 5. října 2011 na komplikace spojené s rakovinou slinivky. V době jeho smrti mu bylo pouhých 56 let a obklopili ho rodina a blízcí. Jeho smrt byla výsledkem zástavy dechu, která vznikla jako důsledek metastázujícího neuroendokrinního nádoru slinivky.

Jobsova smrt přišla po několika měsících zdravotních problémů, kdy v srpnu 2011 rezignoval na pozici generálního ředitele Apple. Poslední veřejný výstup měl v červnu 2011, kdy se zúčastnil jednání městské rady v Cupertinu, kde byla představena budoucnost Apple Parku, ikonického sídla firmy.

Jobsovy začátky nebyly jednoduché. Po vystoupení ze školy Reed College se stal designérem videoher v Atari, poté se vydal do Indie hledat duchovní směr. V roce 1976, po setkání s Wozniakem, začal budovat Apple v garáži jeho rodičů. Apple I se stal počátkem technologické revoluce. Jobsova schopnost propojovat technické inovace s estetikou z něj udělala pravého lídra v oblasti osobních počítačů.

V roce 1984, po letech vývoje, přišel první Macintosh. Tento počítač nebyl jen funkcionalitou, ale také designem, který určoval trend na desítky let. Ačkoli počáteční prodeje nebyly ideální, Apple se s novými produkty dostal na vrchol, a to i díky Jobsovu marketingovému mistrovství. V roce 1985 byl však z firmy odvolán po neshodách s vedením, což ho vedlo k vytvoření NeXT, společnosti zaměřené na vývoj výkonných počítačů pro vzdělávací sektor.

Jobsová cesta však nekončila. V roce 1996 se Apple dostal do finančních potíží, a Jobs se po koupi jeho firmy NeXT vrátil jako konzultant. Brzy se stal CEO a začal firmu zachraňovat. Pod jeho vedením přišla na trh ikona 21. století – iMac. Apple se dostal z krize a začal dominovat trhu s osobními počítači. Jobs pokračoval v inovacích s iPodem, iTunes a iPhonem, což znamenalo revoluci v oblasti mobilních telefonů a multimédií.

Bohužel, Jobs čelil vážným zdravotním problémům. V roce 2003 mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní, které podlehl v roce 2011 ve věku 56 let. Jeho smrt zanechala v technologickém světě obrovskou díru. V roce 2022 byl posmrtně oceněn Prezidentskou medailí svobody.

Po jeho smrti Apple pokračuje v jeho odkazu, a to nejen technologickými inovacemi, ale i ve filozofii designu a obchodní etice. I po 13 letech od jeho úmrtí je jasné, že Steve Jobs je stále jednou z největších ikon moderní technologie a jeho dědictví bude žít po další dekády.

Autor: Šimon Mitro

Související

GkiMWtzX0AARMjy
Zahraniční

Válka na Ukrajině trvá už tři roky. Do Kyjeva se sjeli evropští a kanadští lídři

NSDAP_branch_in_Oldenburg_saluting_Hitler_(Nov_1930__Swiatowid_29_1931-07-18)_R_Hess,_V_Lutze,_Carl_Röver_(behind_arm)_Nazi_propaganda_swastika_flag_Party_veterans_in_Verbotsuniform__Narodowe_Archiwum_Cyfrowe_3_1_0
Zahraniční Výročí

Z pivního spolku se vyvinula zrůdná strana. Vznikla přesně před 105 lety

GkelRULXAAAKOpr
Domácí

Staroměstské náměstí zaplnili příznivci Ukrajiny. Vystoupil i prezident Pavel

473339470_1172573054232096_8075164822090853429_n
Domácí

Naše podpora Ukrajiny neustane, burcuje Fiala v předvečer výročí začátku války