sobota 23. listopadu 2024

Spojené státy zaznamenaly už tři nemocné s dýmějovým morem

Černá smrt vyhladila ve 14. století polovinu evropské populace a za šest let si vyžádala na 50 milionů životů. Objevuje se i v současné době. V roce 2017 zasáhla Madagaskar nejsmrtelnější epidemie moru v moderní době, zabila 170 lidí, tisíce se nakazily.

YmI5OGZjYzhlMTI2Yjc2ZmREYJ1WPM2jh25wjeKowY9SZafW5amkoPE-K0jWy6ASdybjULHco2DL_v82XISlKK_-h4Jfzpnl3VUgoGXv7oJN-EA1kBac9vBzXTW0L6MAC-60aXE6YypsmratyMqlF2LP_YlwjqXAK_jcaRLa1rBOrn9Hjo9vX-B9PalYbwoP9DiF_CblTC

Příznaky dýmějového moru.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Příznaky dýmějového moru.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Bez léčby je úmrtnost až 80 procent.

Aktuálně se objevily tři případy ve Spojených státech, v Oregonu, Novém Mexiku a Coloradu. Ve státě Oregon se nakazil člověk od své kočky. V letech 2005 až 2021 se v Coloradu nakazilo 67 lidí. Zvířata infikovaná dýmějovým morem jsou hlavně v Novém Mexiku, severní Arizoně, jižním Coloradu či v Kalifornii.

„Pokud se u vás objeví příznaky moru, okamžitě navštivte lékaře. Mor lze úspěšně léčit antibiotiky, ale infikovaná osoba je musí dostat okamžitě, aby se předešlo vážným komplikacím nebo smrti," řekla Alicia Solis z coloradského Úřadu pro přenosné nemoci a připravenost na mimořádné události.

Co je dýmějový mor?

Dýmějový nebo také bubonický mor provází hnisavý zánět uzlin převážně v tříslech a podpaží. Nemocný má horečky, bolesti svalů a hlavy, zimnici, trpí nevolností a zvrací. Nakaženému v kritických případech hrozí celková sepse.

Infekci způsobuje bakterie Yersinia pestis, která se přirozeně vyskytuje na hlodavcích, hlavně krysách, které však příznaky netrpí. Nemoc ale přenášejí i krabi, veverky, psouni nebo králíci. Od nich se dostane na blechy, které onemocnění mohou přenést na domácího mazlíčka nebo rovnou na člověka.

Související

auto
Zahraniční Auta

Každý desátý Američan neřídí

Psanec Billy The Kid
Zahraniční Výročí

Legenda Divokého západu Billy The Kid se zrodila před 165 lety

zbraně
Zahraniční

Americké zbraně zaplavují Karibik a Latinskou Ameriku

Google Chrome
Zahraniční Technologie

Americká vláda žádá, aby Google prodal Chrome