Ruská jaderná ponorka se vynořila u Kuby

Havana hostí ruské námořnictvo včetně jaderné ponorky.

profimedia-0881102829

Ruská jaderná ponorka u pobřeží Kuby (12. 6. 2024)
Zdroj: Profimedia

  • Ruská jaderná ponorka u pobřeží Kuby (12. 6. 2024)
  • Zdroj: Profimedia

Ruská jaderná ponorka Kazan byla ve středu spatřena, jak vplouvá do kubánských vod doprovázena třemi ruskými námořními loděmi. Fotografie z Havany zachytily ponorku, jak se přibližuje k přístavu hlavního města, které leží asi 160 kilometrů jihozápadně od Key West na Floridě, nejjižnějšího místa USA.

Podle amerických zpravodajských služeb ponorka sice používá jaderný pohon, ale nenese jaderné zbraně. Na břehu se shromáždily davy lidí, kteří sledovali připlouvající lodě doprovázené menšími čluny.

Kubánské ministerstvo zahraničí identifikovalo ruské lodě jako fregatu Admiral Gorshkov, flotilový tanker Pashin a záchranný remorkér Nikolai Chiker. Fregata Admiral Gorshkov byla dříve použita k testování ruských hypersonických střel.

Ruské lodě byly po cestě na Kubu sledovány americkými námořními plavidly a tento dohled bude pokračovat i při jejich odplutí, které je očekáváno příští týden. Příjezd lodí se shodoval s návštěvou kubánského ministra zahraničí Bruna Rodrígueze v Moskvě, kde se setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že přítomnost ruských lodí v Karibiku nepředstavuje hrozbu pro Spojené státy.

Autor: Šimon Mitro

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

BMW
Zahraniční Auta

BMW stahuje přes 390 tisíc vozů kvůli nebezpečným airbagům

ukr4otitul.jpg
Zahraniční

Ruský nácek se soudí kvůli pamfletu, který ho označil za neonacistu z Ukrajiny