Rozhlasové vysílání slaví stovku. Největší roli sehrálo na konci války

Když moderátor Zdeněk Mančal povolával českou policii i četnictvo, byla to největší chvíle, kterou kdy české rozhlasové vysílání zažilo. Dnes slaví 100 let svého zahájení.

povstání

Bitva o budovu Československého rozhlasu v květnu 1945
Zdroj: Český rozhlas

  • Bitva o budovu Československého rozhlasu v květnu 1945
  • Zdroj: Český rozhlas

Za Pražského povstání v květnu 1945 se ozvala po více než pěti letech z rádiových přijímačů namísto němčiny čeština. Když zaznělo: „Voláme českou policii, české četnictvo, české vojsko, aby ihned přišlo do Českého rozhlasu“, byla to chvilka, která se nesmazatelně vryla do historie. V tu chvíli se potvrdilo opodstatnění rozhlasového vysílání. Začalo však mnohem dříve než na konci války. První vysílání se odehrálo přesně před sto lety, 18. května 1923, kdy se první signál šířil z rozhlasového stanu poblíž pražského letiště Kbely. Po Velké Británii a její BBC se Československo stalo druhou zemí v Evropě, ze které se rozhlasové vysílání ozvalo. Tehdy se ještě nemluvilo o Československém rozhlase, ale o společnosti Radiojournal, která vysílání zajišťovala.

Velký rozmach zažilo vysílání v meziválečné době, kdy se stalo pravidelným zdrojem informací z politického i společenského života. Po obsazení země nacisty však začalo podléhat tvrdé cenzuře až do 5. května 1945, kdy se v 6 hodin ráno ozvalo vysílání osvobozovaného Československa. V tu dobu už rozhlas sídlil ve Vinohradské ulici, odkud vysílá dodnes, a kde se stala jedna z nejdůležitějších bitev Pražského povstání.

V poválečném Československu vysílal Radiojournal, od roku 1948 přejmenovaný na Československý rozhlas, až do zániku federace v roce 1992. Za tu dobu vytvořil řadu ikonických pořadů, třeba hitparádu Houpačka, humoristický seriál Nealkoholická vinárna U Pavouka, večerníčky O Hajajovi, vědecký magazín Meteor, dopravní zpravodajství Zelená vlna a Pozor, zákruta! či rodinný seriál Jak se máte, Vondrovi?

Po rozpadu federace převzaly roli Československého rozhlasu Český a Slovenský rozhlas. Ty vysílají dodnes.

Autor: Jan Skala

Související

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto devastujícího zemětřesení na Haiti z ledna 2010.
Zahraniční Výročí

Od katastrofálního zemětřesení na Haiti uplynulo 15 let

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu