Rok 2024 se stal nejhorším rokem pro novináře v moderní historii. Podle CPJ přišlo o život 124 novinářů a pracovníků médií, což je nejvíce od roku 2007, kdy během války v Iráku zemřelo 113 novinářů. Přibližně dvě třetiny loňských obětí tvořili Palestinci zabití při izraelské ofenzívě v Gaze. Další úmrtí byla zaznamenána v Súdánu, Pákistánu, Mexiku a Sýrii.
Podle CPJ bylo nejméně 82 novinářů zabito v pásmu Gazy a další tři v Libanonu. V deseti případech se prokázalo, že šlo o cílené útoky, a u dvaceti dalších případů vyšetřování pokračuje. Třicet jedna zabitých novinářů v Gaze byli nezávislí žurnalisté, kteří informovali z oblasti poté, co mnoho médií ukončilo svou činnost.
Izraelská armáda odmítla, že by cíleně útočila na novináře, a uvedla, že její operace směřují výhradně na vojenské cíle. Obvinila také některé novináře z Gazy z napojení na teroristické organizace, což například katarská televize Al-Džazíra důrazně popřela.
Zpráva CPJ také upozorňuje na rostoucí počet útoků na novináře po celém světě. V Súdánu a Pákistánu bylo zabito po šesti novinářích, v Mexiku pět a v Sýrii čtyři. Další úmrtí byla zaznamenána v Myanmaru, Iráku a Haiti, kde ozbrojené gangy začaly otevřeně přebírat odpovědnost za útoky na novináře.
Výbor upozorňuje, že státy, kde jsou novináři zabíjeni, často zamlčují důkazy a vyhýbají se odpovědnosti. To nejen zvyšuje nebezpečí pro další novináře, ale zároveň oslabuje možnost dosažení spravedlnosti pro oběti. CPJ varuje, že úbytek novinářů znamená i méně informací pro veřejnost, která tak ztrácí přístup k pravdě.