Pokud se o někom říká, že odešel na vrcholu svých tvůrčích sil, pak to určitě platí o Jiřím Štaidlovi. 9. října 1973 zemřel v troskách svého vozu Renault 17 v Říčanech u Prahy, když jel navštívit své rodiče. Odešel tak výjimečný textař a schopný hudebník, který byl zejména pro Karla Gotta nepostradatelným spolupracovníkem v prvotní, nejdůležitější fázi jeho kariéry. Právě ze Štaidlova pera pocházejí takové perly Gottovy tvorby jako Lady Carneval, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Adresát neznámý, Cesta rájem, Hej páni konšelé nebo Kávu si osladím. Právě po Gottově boku vytvořil Jiří Štaidl nezapomenutelnou autorskou dvojici v Karlem Svobodou.
Kromě rychlé jízdy autem, která se mu stala osudnou, a populární hudby, byl Štaidl velkým vyznavačem ženských půvabů. Jeho náručí prošla třeba budoucí manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana Zelníčková, osudovou ženou se pro něj stala krasobruslařka Hana Mašková. S tou jej nepojily pouze společné chvíle, ale i tragický osud. I Mašková totiž, dokonce o rok a půl dříve, zemřela při dopravní nehodě, když nedaleko francouzské obce Vouvray narazila v husté mlze do kamionu. Štaidla její smrt tehdy zcela zdrtila.
V osudový den, od kterého tento týden uplynulo už půl století, měla v autě se Štaidlem sedět i tehdy 17letá vycházející hvězda Dagmar Patrasová. Na poslední chvíli se z jízdy omluvila, což jí zachránilo život.