čtvrtek 10. července 2025

Pryč se zrádci a kolaboranty. Benešovy dekrety ani po 80 letech nikdo nezrušil

Od vydání nejznámějšího dekretu tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše, o odsunu Němců, uplynulo dnes už 80 let. V platnosti ale zůstává i nadále.

Beneš

Preziden Edvard Beneš nařídil po válce odsun Němců.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Preziden Edvard Beneš nařídil po válce odsun Němců.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Otázky aktuálnosti či dokonce zrušení dekretů někdejšího prezidenta Edvarda Beneše z konce druhé světové války, jsou už od Sametové revoluce tématem, k němuž se někteří politici občas vrací, ovšem zatím nikdo si ani po 80 letech nedovolil jejich redukci. Faktem je, že tento dokument, na základě něhož došlo k nevybíravému odsunu německy mluvícího obyvatelstva, je jedním z nejdiskutovanějších v poválečné éře Československa a České republiky.

V prvních poválečných týdnech a měsících uvolnil ruce různým militantní skupinám, které se Němcům mstily za hrůzy nacistické říše a podle něho se začala vyvlastňovat i zemědělská půda, kdy státu připadlo asi 2,5 milionu hektarů. Drtivá většina Němců, kteří nedokázali doložit, že bojovali proti nacismu, musela nadobro Československo opustit.

Právě německá strana, včetně sudetoněmeckého Landsmanschaftu stále nabádá k jejich zrušení a to zejména z důvodu zastaralosti, ale český parlament to nepovažuje za téma, kterým by se v příštích měsících zabýval.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0690895868
Domácí

Přestěhuje se pardubický rudoarmějec? Rozhodnout by se mohlo v říjnu

Dobové foto z bitvy o Okinawu.
Zahraniční Výročí

Krvavá bitva o Okinawu skončila před 80 lety sebevraždou

Jaroslav_Foglar
Ostatní literatura

Fanoušci Jaroslava Foglara jásají. Na trhu se objevily Jestřábovy deníky

profimedia-0677447969
Zahraniční

Začnou exhumace obětí banderovců. Polsko dostalo od Ukrajiny povolení