sobota 5. října 2024

Prokletí prolomeno. Angličané postupují po penaltovém rozstřelu

Další černý kůň turnaje jede domů, Švýcaři neudrželi vedení

• Hrdina. Bukayo Saka v závěru normální hrací doby vyrovnal, v rozstřelu pak proměnil jednu z penalt.

Vyhraje největší favorit podle sázkových kanceláří proti lehce nadprůměrnému týmu? Nebo mizerně hrající parta individualistů nebude stačit skvěle sladěnému týmu? Platí první věta. Tajenku vyřešili Angličané v penaltovém rozstřelu a stali se třetím semifinalistou letošního Eura.

Utkání nabídlo v první půli nezáživnou podívanou bez jediné střely na branku. Švýcaři hráli proti dřívějším zápasům pasivněji, Three Lions byli aktivnější.

Z úvodní trefy se ale radovali svěřenci trenéra Yakina. Čtvrt hodiny před koncem se zblízka trefil Embolo. Jenže v 80. minutě si Saka navedl míč na levou nohu a střelou ke vzdálenější tyči srovnal skóre.

V závěru prodloužení byli výrazně nebezpečnější Nati, jenže Shaqiri nastřelil jen spojnici a ani Amdouni anglického gólmana nepřekonal.

A Pickford byl hrdinou i dalšího okamžiku. Hned v první sérii pokutových kopů vychytal Akanjiho a protože zástupci hrdého Albionu proměnili všech pět pokusů, radovali se z postupu.

Anglie tak odčarovala prokletí penaltových rozstřelů, na Euru v nich čtyřikrát za sebou vypadla.

Jejím soupeřem bude lepší z dvojice Nizozemí – Turecko.

Euro 2024, čtvrtfinále: Anglie – Švýcarsko 1:1 po prodl., 5:3 p.k. (1:1, 0:0 ), branky: 80. Saka, rozhodující penalta Alexander-Arnold - 75. Embolo