Lidé pečující o malé děti, ani invalidé či těhotné nemají automatický nárok na home office. Přesto však v rámci práce na dálku došlo díky novele zákoníku práce ke změnám. Nový zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel už nemůže nařídit práci přesčas těhotným ženám nebo rodičům dětí do jednoho roku.
Nová vyhláška k home office dále uvádí, že zaměstnanci pracující na dálku by měli dostávat 4,60 koruny na hodinu na náhradu nákladů. Paušální částka by se pohybovala kolem 180 korun, pokud by zaměstnanec pracoval z domova pět dní v měsíci po osmi hodinách denně.
Lidé s dítětem mladším devíti let mohou nově svého zaměstnavatele požádat o umožnění práce z domova, kratší úvazek nebo jiné uspořádání pracovní doby. Každý případ odmítnutí takového požadavku bude muset být zaměstnavatelem písemně zdůvodněn. „Záměrem je, aby zejména rodiče malých dětí nebo pečující měli co nejlepší oporu v zákoně a dobré podmínky pro skloubení rodinného života s prací,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zároveň však není definováno, jakým způsobem může být zamítnutí odůvodněno.
Zaměstnavatel bude nově povinen rozvrhovat pracovní dobu zaměstnancům pracujícím na dohody, a to s nejméně třídenním předstihem, pokud se nedomluví jinak. „Důležitou novinkou je také dovolená, která nyní bude náležet i zaměstnancům pracujícím na dohody. Toto právo jim vznikne automaticky podle zákona, pokud splní příslušné podmínky. Ty jsou podobné těm, které platí pro pracovní poměr,“ uvedl Jurečka