Pozůstatky doposud neznámé vsi objevili archeologové na místě stavby jižního obchvatu v Opavě. Zahloubené chaty, zásobní jámy, pece a studna jsou výjimečný nález, protože dokládají, že Opava je jedním z nejstarších měst v Čechách.
„Středověké sídliště bylo situováno u jižní hranice Hradeckého předměstí, tedy je zřejmě možné jeho spojení s některou z doposud nelokalizovaných vesnic uvedených v královském privilegiu z roku 1224. Opava si letos připomíná 800. výročí privilegia,“ říká Michal Zezula, ředitel ostravského Národního památkového ústavu.
Podařilo se tak zaplnit jedno z bílých míst v nejstarších dějinách Opavy, protože o tom, komu patřily v rané době zdejší pozemky, bylo jen málo informací. „Středověké nálezy z jižního obchvatu Opavy jsou ale významné i v kontextu historie českých zemí, neboť umožňují lépe pochopit dynamiku jejich proměny v průběhu 13. století,“ dodává Zezula.
Kromě množství zahloubených objektů našli archeologové i mnoho předmětů z keramiky či kovu. „Například zbraně jako kopí nebo kůsa, pracovní nástroje jako nůž, motyka a dále výstroje koní, vybavení domů ale i šperky. Výjimečný je ale objev kompletně dochované poutní lahve, podobné celé exempláře pocházejí z Polska, ale z našeho území jsou doposud známé pouze ve fragmentech," říká vedoucí výzkumu Jindřich Hlas. Nejstarší středověké nálezy jsou z 9. století, ale nejvíc vykopávek datují odborníci na 13. a 14. století.