Devět dnů dělí Tchaj-wan od jednoho z nejdůležitějších rozhodnutí. 13. ledna si totiž vybere nového prezidenta, čímž vlastně rozhodne o budoucnosti země. Dokáže se tento malý ostrov postavit Číně a vyhlásí nezávislost, čímž by riskoval válku s Čínou, ale přiblížil by se demokratickým ideálům amerického střihu, nebo zůstane v područí Číny a bude využívat partnerství silného souseda? Kandidáti na prezidenta jsou tři a každý nabízí něco jiného.
Jedním z nich je současný viceprezident Laj Čhcing-te, který kandiduje za Demokratickou pokrokovou stranu. Ačkoliv se dříve stavěl jasně za nezávislost Tchaj-wanu, nyní volí rétoriku o poznání mírnější, ačkoliv stále pevné sjednocení s Čínou odmítá. Druhým, stejně silným kandidátem je představitel strany Kuomintang Hou Yi-ih, který má blízko ke komunistické Číně. Právě on tvrdí, že spojenectví s Čínou je nutné po zachování míru. Třetím kandidátem, který však už má šancí o něco méně, je lékař Kche Wen-če, který chce najít průsečík mezi lákáním Číny a USA.
China frames election in Taiwan as a choice between war and peace and may push both sides to the brink of war. https://t.co/sUzVBl1jWh
— NAILA ALI (@nailaali392) January 4, 2024
Čína dosavadní vládnoucí stranu prezidentky Cchaj Jing-wen označuje za separatistickou a o nadcházejících volbách se vyjádřila, že jsou rozhodnutím Tchajwanců o míru nebo válce. Na důkaz svých slov posílá nad tchajwanské území vojenská letadla a špionážní balony v posledních dnech mnohem častěji než v minulosti.