Eugene Andrew Cernan se narodil 14. března 1934 v Chicagu. Cernan pochází ze slovenského příjmení Čerňan. Eugene měl československé předky, jeho dědeček Štefan Čerňan se svou manželkou Annou se v roce 1903 odstěhovali z Vysoké nad Kysucou a usídlili se v Chicagu. Čerňanovi měli syna Andrewa, který si vzal za manželku děvče českého původu Rozálii Cihlářovou a spolu s ní měl syna Eugena, který tak měl slovenské předky po otci a české po matce.
Od útlého věku snil Eugene o letectví. Stal se pilotem námořního letectva Spojených států. V roce 1961 šel do Monterey na vysokou školu vojenského námořnictva, kde vystudoval postgraduál a získal druhý titul leteckého inženýra. V roce 1964 byl přijat do třetí skupiny kosmonautů USA. Po výcviku byl jmenován do záložní a pak hlavní posádky mise Gemini 9.
Cernan se zapsal do dějin jako poslední člověk, který kdy stál na povrchu Měsíce. Byl totiž velitelem mise Apollo 17, která v prosinci 1972 úspěšně dosáhla přirozeného satelitu Země. Od té doby se lunární vesmírný program zasekl. Další člověk se podívá na Měsíc nejdříve v roce 2026.
Na oba lety Apollo sebou vzal československou vlajku, kterou při své neoficiální a utajované návštěvě Československa v roce 1974 předal řediteli Astronomického ústavu v Ondřejově Luboši Perekovi. Eugene navštívil Českou republiku i několikrát po revoluci.
Cernanova odvaha a statečnost inspirovala generace lidí po celém světě, aby snili o dobytí hvězd a objevili tajemství vesmíru. Jeho příběh je připomínkou toho, že lidská odvaha a touha po poznání nás mohou dovést na místa, která se zdají být nedosažitelná. Oproti jiným astronautům se Cernan odlišoval svou vírou v boha, kterou nijak nezastíral. „My sami bychom neuměli vybudovat vesmír, v kterém bychom mohli žít. Bůh je doopravdy skvělý inženýr...“