středa 30. října 2024

Před 80 lety nacisté popravili Julia Fučíka. Propaganda z něho udělala boha

Jeho komunistické přesvědčení a láska k Sovětskému svazu jej dovedla na nacistické popraviště. Toho ostatně komunistická propaganda řádně využila.

julios

Julius Fučík na dobové, předválečné fotografii.
Zdroj: Paměť národa

  • Julius Fučík na dobové, předválečné fotografii.
  • Zdroj: Paměť národa

Přestože byl Julius Fučík především novinář a literární kritik, celá desetiletí se poukazovalo na to, že byl především komunista a oběť nacistického řádění za druhé světové války. Skutečné vlády komunistů se Fučík nedožil, 8. září 1943, tedy přesně před 80 lety, jej nacisté oběsili v berlínské věznici Plötzensee. Právě za mřížemi, původně ještě na pražském Pankráci, v předtuše svého konce vytvořil nejznámější dílo Reportáž psaná na oprátce. To vynášeli jeho známí z vězeňských prostor na motácích.

Fučík se dočkal glorifikace ihned po skončení druhé světové války, kdy sloužil jako příklad odbojáře, který v boji proti nacismu položil svůj život. Jeho zbožštění dosáhlo vrcholu v první pětiletce komunistické vlády, kdy v roce 1953 dokonce vyšla kniha, na níž se podílel tehdejší ministr kultury a význačný komunistické rétor Václav Kopecký, vdova Gusta Fučíková a například i prozaik Konstantin Biebl. V té době by Fučík slavil padesátku, ale místo toho se připomínalo deset let od jeho popravy.

V dalších letech Fučíkův kult začal upadat, až po Sametové revoluci zcela vymizel. Dnes jej připomíná už několikeré vydání Reportáže psané na oprátce, socha na Olšanských hřbitovech odhalená ke 110. výročí jeho narození v roce 2013 či jeho podobizna před sídlem KSČM ve Vsetíně.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0880577977
Krimi

Šéf pohraničníků Muzikář je volný. Nedostal ani navrhovanou podmínku

GbDbu6TW4AA8uLD
Zahraniční

Německo versus Írán. Po popravě disidenta Berlín odvolal velvyslance

Joaquin Phoenix ve filmu Joker (2019)
Film a TV Osobnosti

Joker má narozeniny. Z Joaquina Phoenixe je padesátník

Pohřeb_Jana_Opletala
Domácí Výročí

Jan Opletal chtěl porazit nacisty. Podařilo se mu to ale až s komunismem