Po třech a půl dnech strávených na oběžné dráze zakončila čtyřčlenná posádka mise Fram2 svou historickou cestu přistáním u pobřeží jižní Kalifornie. Kapsle Crew Dragon „Resilience“ od SpaceX se stala prvním pilotovaným plavidlem, které obletělo Zeměkouli přes oba póly.
Dobrodružství odstartovalo v pondělí z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Po 55 průletech nad Arktidou i Antarktidou se loď v pátek bezpečně snesla padáky do Pacifiku. Posádka – čínský podnikatel Chun Wang, norská kameramanka Jannicke Mikkelsen, německá odbornice na robotiku Rabea Rogge a australský polární průvodce Eric Philips – zvládla výstup z kabiny vlastními silami, což je novinkou u civilních letů.
Mise Fram2 je nejen technickým milníkem, ale také symbolickým pokračováním polárních expedic. Byla pojmenována po slavné norské lodi Fram z 19. století, jejíž kousek paluby letěl na palubě Crew Dragon.
Na rozdíl od profesionálních astronautů, kteří mají za sebou výcvik nebo pilotní licenci, nebyl nikdo z této posádky zkušeným pilotem. Kapsle Crew Dragon je však natolik automatizovaná, že i civilisté zvládli cestu bez problémů. SpaceX bere tuto misi jako důležitý krok k širšímu zpřístupnění vesmíru veřejnosti.
Kromě výhledu na ledové končiny planety se posádka věnovala i vědecké práci. Během letu provedli 22 experimentů – od pozorování polárních září přes pěstování hub až po první rentgenové snímky lidského těla ve vesmíru. Výsledky by mohly přispět k přípravám na dlouhé mise, například na Mars.
Celý let doprovázely dechberoucí záběry sdílené posádkou online. Zachytili například časosběrný pohled na Zemi při přeletu od jednoho pólu ke druhému, každý za 46 minut.
NEWS 🚨: Fram2 astronaut takes timelapse from the south pole to the north pole
— Latest in space (@latestinspace) April 3, 2025
EARTH IS MAGNIFICENT pic.twitter.com/gTGySNRBXD
Fram2 marked our 50th Dragon mission overall and the official return of Dragon recovery operations to the West Coast pic.twitter.com/boATHn462C
— SpaceX (@SpaceX) April 4, 2025
I promised Svalbard I would wave to everyone there when I flew over them! Hi Svalbard 👋 and particular thank you to our auroral scientists and photographers #SolarMaxMission for participating in #Fram2 pic.twitter.com/12KqrnCsGM
— Jannicke Mikkelsen (@astro_jannicke) April 4, 2025
📹 Aurora from space—captured by Jannicke Mikkelsen aboard the ISS on April 5, 2025. The orbit passed between Australia and Antarctica 🌍✨
— Asgardia (@AsgardiaSpace) April 6, 2025
Now on the FRAM2 mission in polar orbit, she’s getting an even better look.#AsgardiaSpaceNation #AuroraFromSpace #FRAM2Mission #SpaceViews pic.twitter.com/iLtvO68mUm