pátek 9. května 2025

Polonium se stalo přelomem ve vědě. Objevitelku prvek ale pomalu zabíjel

Před 125 lety objevila Marie Curie-Sklodowská a její manžel Pierre radioaktivní prvek polonium. Položili tak základ vývoje jaderných zbraní.

Curie

Pierre Curie a jeho manželka Marie Curie-Sklodowská patří k objevitelům radiokativity.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Pierre Curie a jeho manželka Marie Curie-Sklodowská patří k objevitelům radiokativity.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Na počest své rodné země, tedy Polska, pojmenovala významná vědkyně Marie Curie-Sklodowská a její francouzský manžel Pierre Curie nově objevený prvek polonium. S čím vlastně dvojice přišla 18. července 1898, tedy přesně před 125 lety, to tehdy ještě nikdo zcela netušil. Objevením polonia a posléze ještě radioaktivnějšího radia se vysvětlilo štěpení atomů, za což Marie Curie-Sklodowská dostala v roce 1903 jako první žena na světě Nobelovu cenu za fyziku. V dalších letech se polonia začalo používat jako prvku, který byl velice důležitý pro sestrojený jaderné zbraně. Takové, která zabíjela na konci druhé světové války v Hirošimě a Nagasaki.

Praktické využití nalézají izotopy polonia jako alfa zářiče v medicíně, při odstraňování statického náboje v textilním průmyslu nebo při výrobě filmu. Polonium se nachází i v cigaretách. Prvek zjištěný v tabáku pochází z fosfátů používaných jako průmyslové hnojivo,
stejná hnojiva se používají i na produkci mnoha druhů zeleniny a jiných zemědělských produktů, které lidé přímo konzumují.

Zdravotní rizika kontaktu s poloniem jsou vysoká. To poznala i sama jeho objevitelka. Dlouhodobé vystavování se účinkům radioaktivity mělo nakonec za důsledek rakovinné bujení, kterému Sklodowská v roce 1934 po dlouhé nemoci podlehla.

Poloniem byl údajně otrávený i bývalý agent sovětské KGB Alexandr Litviněnko, který v roce 2006 žádal o azyl ve Velké Británii.

Autor: Jan Skala

Související

1000009596
Zahraniční Výročí

Konec války: Když padl Vůdce, sovětská armáda osvobodila Ostravu

profimedia-0871018067
Domácí

Velkolepé Slavnosti svobody v Plzni připomenou 80 let od příchodu Američanů

Bundesarchiv_Bild_102-09844,_Mussolini_in_Mailand
Zahraniční Výročí

Mussolini chtěl být novým římským císařem. Nakonec visel na kandelábru

Exploze parníku Sultana
Zahraniční Výročí

Exploze parníku Sultana: K největší námořní katastrofě v historii USA došlo před 160 lety