Do konce října eviduje policie přes 15 tisíc kybernetických útoků. Za celý minulý rok přitom policie zaznamenala „pouze“ 9 518 kyberútoků a za rok 2020 „jen“ 8073. Ještě před deseti lety bylo spácháno na území ČR pouze 2195 případů kyberútoků. Okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podle České bankovní asociace připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 Kč.
„Počty online podvodů neustále narůstají a je tedy daleko větší pravděpodobnost, že se s nějakou hrozbou setká každý z nás a je jenom na nás, jak na to budeme připraveni. Navíc značně roste i kvalita a sofistikovanost těchto útoků. V posledních letech u online podvodů zaznamenáváme prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem. Odhalování je zde velmi složité a zdlouhavé, a proto je potřeba, aby se každý choval obezřetně,“ uvedl Tomáš Kubík, náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování.
Podvodníci se často vydávají za pracovníky bank a dokonce i policisty. Zneužívají neznalost a důvěřivost občanů a snaží se klienty bank vystrašit a zmanipulovat. „Chceme naučit lidi, aby si před každým kliknutím na odkaz v SMS zprávě nebo v emailu či před zodpovězením otázky volajícímu sami položili dotaz: Nechce mě náhodou okrást? Banky totiž tímto způsobem nepožadují citlivé osobní informace nebo data o účtech nebo kartách,“ vysvětlil Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.