Peptid českých vědců pomůže v boji s obezitou i Alzheimerem

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli revoluční látku, která by mohla zásadně změnit léčbu obezity a Alzheimerovy choroby.

mozek

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Tým vědců pod vedením doktorky Lenky Maletínské z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinul inovativní látku odvozenou od peptidu CART, přirozeně se vyskytujícího v mozku. Tento modifikovaný peptid slibuje revoluci v léčbě obezity a Alzheimerovy choroby. Nová látka, publikovaná v časopise European Journal of Pharmacology, nejenže potlačuje chuť k jídlu, ale také chrání mozek před škodlivými efekty proteinu Tau, který je spojený s Alzheimerem.

Testy na buněčných kulturách a zvířecích modelech ukázaly, že nový peptid účinně snižuje váhu obézních myší a zlepšuje jejich kognitivní funkce. Látka byla obohacena o mastné kyseliny, což jí umožňuje překonat hematoencefalickou bariéru a účinně zasáhnout mozek. „Dlouhodobé podávání tohoto peptidu nejenže potlačuje chuť k jídlu, ale také poskytuje neuroprotektivní účinky, což může být přínosné při léčbě neurodegenerativních onemocnění,“ komentuje Vilém Charvát, hlavní autor studie.

Peptid CART, objevený v roce 1998, se přirozeně vyskytuje v hypothalamu a má potenciál v léčbě obezity a Alzheimerovy choroby. Doktorka Andrea Pačesová z ÚOCHB, která na výzkumu pracuje, zdůrazňuje, že je třeba lépe pochopit mechanismus účinku peptidu a jeho interakci s receptory v mozku. Vědci doufají, že tento objev povede k novým terapeutickým možnostem, včetně prevence Alzheimerovy choroby, pokud bude diagnostikována včas.

Autor: Šimon Mitro

Související

Ilustrační obrázek
Zdraví

Tělesný index BMI je podle lékařů zastaralý

nemocnice
Domácí Zdraví

Nemocnice mají nedostatek infuzí

Carebot
Domácí AI

Umělá inteligence pomáhá v táborské nemocnici s diagnostikou

profimedia-0953112849
Zahraniční Zdraví

Čína bojuje s virem HMPV. Šíří se i v Británii