Otec Star Wars slaví osmdesátiny

George Lucas přivedl na obrazovky Star Wars. Stvořitel franšízy s nespočtem fanoušků po celém světě dnes slaví 80. narozeniny.

George Lucas v dokumentární sérii If These Walls Could Sing

George Lucas v dokumentární sérii If These Walls Could Sing
Zdroj: Disney+

  • George Lucas v dokumentární sérii If These Walls Could Sing
  • Zdroj: Disney+

George Lucas se navždy zaspal do historie kinematografie jako stvořitel nejznámější sci-fi ságy s nespočtem fanoušků po celém světě. Dnes 80letý Lucas stvořil v roce 1977 Hvězdné války a možná jako první na světě uvedl první film jako čtvrtou epizodu ze série. Nová naděje nastartovala zájem o vesmírná dobrodružství ve filmu a navždy změnila přístup ke sci-fi filmům.

George Lucas se narodil 14. května 1939 v Modestu v Kalifornii. Po absolvování University of Southern California začal Lucas svou kariéru jako nezávislý filmař. Jeho první velký úspěch přišel se sci-fi snímkem THX 1138 (1971). Následně zrežíroval komediální drama Americké graffiti (1973) a o čtyři roky později ze stal otcem Star Wars.

Vesmírná opera s epickým rozsahem, úchvatnými revolučními vizuálními efekty a nezapomenutelnými postavami uchvátila diváky a stala se kulturním fenoménem. Kromě Star Wars se Lucas proslavil i díky sérii Indiana Jones, kterou vytvořil ve spolupráci s režisérem Stevenem Spielbergem. Jeho práce ovlivnila generace filmařů, které čerpají z jeho přístupu a technik dodnes.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0872938963
Ostatní Osobnosti

Zemřela držitelka Nobelovy ceny za literaturu Alice Munro. Bylo jí 92 let

Zóna soumraku
Světové dny

Den Zóny soumraku

Audrey Hepburn ve filmu Sabrina (1954)
Film a TV Osobnosti

Krásnější než Monroe. Před 95 lety se narodila Audrey Hepburn

Záběr ze seriálu The Mandalorian
Světové dny Kino

Den Star Wars