Přesně před 250 lety se narodil významný český jazykovědec, spisovatel a překladatel, který si vysloužil označení tvůrce moderní češtiny. Josef Jungmann měl zásadní podíl na utváření moderní češtiny a tedy toho, jak dnes český jazyk vypadá. Významný Čech se narodil 16. července 1773 v Hudlicích, malé vesnici nedaleko Berouna. Studoval na Karlově univerzitě teologii, filozofii a práva. Zde také začal svou pedagogickou dráhu, která trvala až do konce jeho života.
Jungmannovo dílo zahrnuje mnoho významných prací, kterými ovlivnil českou kulturu a jazyk. Jeho největším přínosem je pětidílný Slovník česko-německý (1835-1839), který obsahuje více než 120 000 hesel a který Jungmann vytvořil jako reakci na tehdejší nadvládu němčiny v Čechách. Tímto dílem položil základy moderní české lexikografie a zároveň podpořil rozvoj českého jazyka.
Věnoval se také překladům děl z němčiny, francouzštiny a angličtiny. Přeložil do češtiny díla jako Atala od Françoise René de Chateaubrianda, Ztracený ráj od Johna Miltona či Heřman a Dorota" od J. W. Goetheho.
Díky Jungmannově pečlivé práci, která zahrnovala nejen jazykovědeckou práci, ale i úsilí o rozšiřování českého jazyka v oblasti vědy a kultury, se čeština stala jazykem, kterým mluvíme dodnes. Jeho odkaz připomíná důležitost jazyka jako základního stavebního kamene české kultury a identity.