Kybernetičtí podvodníci mají v Česku úspěch. Daří se jim lidi přesvědčit, aby vyplňovali své citlivé údaje na smyšlené odkazy dopravců, čímž jim poskytují vzdálený přístup k jejich online bankovnictví. Od ledna tohoto roku jen od lidí z Táborska vylákali podvodníci téměř deset a půl milionu korun.
Jedním z nedávných případů je policejní oznámení osmatřicetileté ženy, která byla podvedena při prodeji dětského bryndáku na internetovém portálu Marketplace. Poškozená ztratila více než 80 tisíc korun poté, co klikla na falešný odkaz Zásilkovny, který obdržela od údajného kupce. Posléze obdržela další e-mail tvářící se jako pravý od její banky s odkazem pro dokončení aktivace, na který poškozená opět klikla a vyplnila své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a heslo. Toto jednání vedlo k tomu, že v jejím internetovém bankovnictví byly zadány nevyžádané platby, které si pachatelka sama odsouhlasila. Způsobená škoda byla vyčíslena na více než 80 tisíc korun.
Další případ se týká padesátiletého muže, který byl podveden při investování peněz. Podvodník ho přesvědčil k provedení transakcí, což vedlo k jeho ztrátě více než 600 tisíc korun. Mezi dalšími případy je situace sedmapadesátileté ženy, která při prodeji dětského vybavení přes Facebook Marketplace přišla o téměř 300 tisíc korun.
Policie doporučuje dodržovat několik základních pravidel, aby si lidé ochránili své finance:
Ochrana před online podvodníky
- Používejte silná hesla s dvoufázovým ověřením.
- Mějte nainstalovaný antivirový program nejen na PC, ale i na mobilních zařízeních.
- Nesdílejte s nikým své přihlašovací údaje do bankovnictví
- Buďte obezřetní, pokud vás někdo telefonicky kontaktuje ohledně vašeho bankovního účtu.
- Nedovolte nikomu vzdálený přístup do svých zařízení.
- Pokud prodáváte zboží online, neuvádějte údaje platební karty a neposílejte platbu předem.
- Ověřujte pravost internetových stránek před kliknutím na odkaz.
- Nepřeposílejte bezpečnostní kódy z SMS zpráv.