úterý 2. července 2024

Odvrácená blamáž. Slovensko sahalo po senzaci, Anglie otočila duel v prodloužení

Útěk hrobníkovi z lopaty. Bellingham vyrovnával až v páté minutě nastavení, pak úřadoval Kane

• Kanonýr. Harry Kane rozhodl osmifinálový duel se Slovenskem v první minutě prodloužení.

S odřenýma ušima. Hrdý Albion měl pořádně namále. Nakonec se podle očekávání do dalších bojů přes svého soupeře dostal, ale Slováci byli minutu od senzačního postupu.

Do osmifinálového duelu v aréně Schalke 04 nastupovali v roli velkého favorita Angličané, i přesto, že v základní skupině rozhodně neoslnili. Slováci naopak mohli jen překvapit, ale je fakt, že kvalitu již ukázali v nejvyrovnanější skupině Eura - především vítězstvím nad Belgií.

Calzonovi hoši v první půli zaskočili soupeře aktivitou a vytvořili si hned několik šancí. Už v páté minutě Hancko skoro zaskočil anglického gólmana střelou těsně vedle tyče. U další příležitosti byl ve 12. minutě Haraslín. Po jeho pokusu se dostával míč ke Schranzovi, ale defenziva Albionu v poslední chvíli nebezpečí zažehnala.

Varování nepomohlo a tak se náš východní soused dostal v 25. minutě do vedení. Strelec vysunul Schranze a slávistický útočník si v těžké situaci poradil a překonal Pickforda – 1:0.

Na začátku druhé půle po krásné kombinaci Angličané srovnali, jenže radost z Foldenovy trefy zastavil ofsajd. V závěru základní hrací doby Angličané přitopili pod kotlem a vyrovnání viselo na vlásku. V 78. minutě Kane hlavou jen těsně minul slovenskou branku a o tři minuty později Rice orazítkoval tyč Dúbravkovy svatyně.

Když už se zdálo, že Slováci dokonají senzaci, poslal v páté minutě nastavení míč z prodlouženého autu nůžkami do sítě Bellingham.

A kalich hořkosti si Slováci vybrali hned v první minutě prodloužení. Dúbravka sice vyboxoval míč z vápna, vrácený balón se ale dostal ke Kanovi, který se hlavou zblízka nemýlil.

Slovensko se nevzdávalo, ve 105. minutě mohl srovnat Pekarík. Ještě ve 120. minutě zahrozilo z centru, ale na remízu (a penalty) nedosáhlo.

Anglie se ve čtvrtfinále střetne s černým koněm šampionátu Švýcarskem, jenž si poradilo s Italy.

Euro 2024, osmifinále, Gelsenkirchen: Anglie – Slovensko (0:1, 1:1), branky: 90.+5 Bellingham, 91. Kane - 25. Schranz