pátek 9. května 2025

Od roku 2040 si už uhlím nezatopíte. Unie se dohodla na zákazu kotlů

Německo přikročí k zákazu kotlů na fosilní paliva už příští rok, napříč státy Evropské unie k tomu dojde v roce 2040. Ale už za dva roky přestane EU tento typ topení dotovat.

House_chimney_with_dark_smoke_pollution_-_This_photo_has_been_released_into_the_public_domain._There_are_no_copyrights_you_can_use_and_modify_this_photo_without_asking,_and_without_attribution

Kouřící a zapáchající komíny se blíží ke svému konci.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Kouřící a zapáchající komíny se blíží ke svému konci.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Další krok k uhlíkové neutralitě do roku 2050 udělal Evropský parlament i Rada Evropy. Obě unijní instituce se totiž shodly na zákazu kotlů na fosilní paliva k roku 2040. Už o deset let dříve by mělo platit nařízení, podle něhož budou všechny nové budovy bezemisní, a už v roce 2025 skončí jakékoliv dotace na vytápění fosilními palivy. Dohoda je součástí balíčku Fit For 55, který plně koresponduje s projektem Green Deal For Europe, jenž si dává za cíl odvrácení klimatické změny a globálního oteplování

Podle toho, na čem se evropští úředníci dohodli, budou první na řadě komerční a veřejné budovy. Do roku 2030 budou muset být renovované tak, aby byly energeticky účinnější než 16 procent emisně nejnáročnějších budov v zemi, a do roku 2033 budou muset dosáhnout alespoň 26procentního zlepšení. Prakticky totožné nařízení se bude týkat i obytných domů, u nichž však politici ustoupili od nařízení povinného vybavení stavby solárními panely.

Zákaz kotlů na fosilní paliva původně směřoval na rok 2035. Evropská unie apeluje na uživatele tohoto druhu vytápění, aby se tohoto data drželi, postihy ale hodlá uplatňovat až o pět let později.

Autor: Jan Skala

Související

wolf-7787503_1280
Zahraniční

Lov vlků bude snažší než dosud. Zabili totiž i poníka Ursuly von der Leyen

9294639633_41119647f0_b
Ekonomika

Dovoz plynu z Ruska prudce klesl. Do Evropy jde pouze přes Turecko

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří Evropou, nejhůře je na tom Rumunsko

nezaměstnanost
Ekonomika

Nezaměstnanost v EU stagnuje. Česko zůstává premiantem