Ochránci přírody zjišťovali, jak ryby přežily povodně v Jeseníkách

Po dvou měsících od katastrofálních povodní, které zasáhly Jeseníky, se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zaměřila na zhodnocení stavu rybích populací v tamních řekách.

Mihule potoční

Mihule potoční
Zdroj: AOPK ČR / Miroslav Kubin

  • Mihule potoční
  • Zdroj: AOPK ČR / Miroslav Kubin

Po katastrofálních povodních v Jeseníkách se odborníci zaměřili na to, jaký dopad měly na tamní rybí populace. Výzkumníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR prolovili vybrané úseky řek Bělá, Staříč, Branná a Černá Opava a zjistili, že i přes obrovskou sílu vody, která zdevastovala infrastrukturu, mnoho ryb přežilo. Potvrzen byl výskyt obou chráněných druhů, mihule potoční a vranky pruhoploutvé, a na všech sledovaných úsecích byl zachycen i pstruh obecný.

V přírodních úsecích Černé Opavy byly zaznamenány vyšší počty vranek, zatímco v regulovaných tocích, jako je řeka Bělá, byly populace slabší. To souvisí s přirozenou strukturou koryta, které v přírodních úsecích poskytuje rybám úkryt, zatímco v upravených tocích jsou tyto možnosti omezené. I když povodně vytvořily na většině řek nové vhodné podmínky, chybí mladí jedinci, protože silné proudy přežily jen větší a silnější ryby.

Pro budoucnost ryb je klíčová popovodňová úprava toků. Odborníci upozorňují, že nesprávné použití těžké techniky při úpravách řek může vést k vážným ztrátám v rybí populaci. Ochrana přirozeného koryta a spolupráce mezi odborníky může naopak pomoci obnovit přírodní podmínky pro životní prostředí řek a jejich obyvatel.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0936355429
Domácí

Oběti zářijových povodní mohou získat až tři miliony na obnovu bydlení

Beskydy
Světové dny Příroda

Den hor

257861843_105187961990191_2721381984111138995_n
Domácí

Havířov má nového primátora. Bělica čelil kritice kvůli kumulaci funkcí

Husova_bouda_zima,_lyzari
Domácí

České hory už pokryl sníh. Pokrývka leží v Krkonoších, Jeseníkách i na Šumavě