úterý 13. května 2025

Ochránci přírody zjišťovali, jak ryby přežily povodně v Jeseníkách

Po dvou měsících od katastrofálních povodní, které zasáhly Jeseníky, se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zaměřila na zhodnocení stavu rybích populací v tamních řekách.

Mihule potoční

Mihule potoční
Zdroj: AOPK ČR / Miroslav Kubin

  • Mihule potoční
  • Zdroj: AOPK ČR / Miroslav Kubin

Po katastrofálních povodních v Jeseníkách se odborníci zaměřili na to, jaký dopad měly na tamní rybí populace. Výzkumníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR prolovili vybrané úseky řek Bělá, Staříč, Branná a Černá Opava a zjistili, že i přes obrovskou sílu vody, která zdevastovala infrastrukturu, mnoho ryb přežilo. Potvrzen byl výskyt obou chráněných druhů, mihule potoční a vranky pruhoploutvé, a na všech sledovaných úsecích byl zachycen i pstruh obecný.

V přírodních úsecích Černé Opavy byly zaznamenány vyšší počty vranek, zatímco v regulovaných tocích, jako je řeka Bělá, byly populace slabší. To souvisí s přirozenou strukturou koryta, které v přírodních úsecích poskytuje rybám úkryt, zatímco v upravených tocích jsou tyto možnosti omezené. I když povodně vytvořily na většině řek nové vhodné podmínky, chybí mladí jedinci, protože silné proudy přežily jen větší a silnější ryby.

Pro budoucnost ryb je klíčová popovodňová úprava toků. Odborníci upozorňují, že nesprávné použití těžké techniky při úpravách řek může vést k vážným ztrátám v rybí populaci. Ochrana přirozeného koryta a spolupráce mezi odborníky může naopak pomoci obnovit přírodní podmínky pro životní prostředí řek a jejich obyvatel.

Autor: Šimon Mitro

Související

strom
Zahraniční Příroda

Třetina stromů na planetě čelí vyhynutí. Ochrana je nezbytná

Sršeň asijská
Domácí Příroda

Sršně asijské je třeba hlásit. Lidé by je však neměli likvidovat sami

ČHMÚ
Domácí Počasí

Aplikace na sledování přívalových povodní je opět v provozu

Okáč skalní
Domácí Fauna

Do Českého krasu se vrací okáči