Obrovský asteroid nebezpečně blízko Země. NASA ho sleduje už 17 let

Asteroid o velikosti Eiffelovy věže včera proletěl znepokojivě blízko Země. Vědci ho začali sledovat už v roce 2006. Těleso takových rozměrů by prý při zásahu naší planetě způsobilo devastující škody.

1_Near-Earth-asteroid-artwork

Asteroid proletěl nebezpečně blízko Země
Zdroj: Flickr

  • Asteroid proletěl nebezpečně blízko Země
  • Zdroj: Flickr

Vesmírná hornina o rozměrech asi 305 metrů prolétla nebezpečně blízko země. NASA asteroid klasifikovala jako potenciálně nebezpečný. Kolem naší planety prolétl rychlostí asi 60 tisíc kilometrů za hodinu ve vzdálenosti přibližně šest a půl krát větší, než je vzdálenost Země a Měsíce. „I když je to pohodlná rezerva, z astronomického hlediska je to stále klasifikováno jako těsné míjení,“ říká Susanna Kohler z Americké astronomické společnosti.

Asteroidy takových rozměrů proletí v těsné blízkosti země vzácně, přibližně jednou do roka. NASA má tento asteroid známý pod označením 2006 HV5 pod kontrolou. Za posledních 17 let jsou astronomové schopni velmi přesně vypočítat jeho oběžnou dráhu, ať už minulou, současnou nebo tu budoucí.

Na seznamu potenciálně nebezpečných je asi 2 300 takových objektů. NASA tak klasifikuje jakýkoliv asteroid, který se pohybuje do 7,4 milionů kilometrů od oběžné dráhy Země a mají průměr větší než 140 metrů. Přestože žádný z nich nepředstavuje bezprostřední katastrofu, vždy existuje riziko, že svou dráhu na poslední chvíli změní.

Předposlední nápověda v naší soutěži o iPhone 14: Pokud pojedete od Tábora, najdete poukaz za mostem vlevo.

Autor: Nikola Velkoborská
Zdroj: DAILY STAR

Související

GhT_2DqXkAALpF9
Zahraniční

Na kometu Atlas se čekalo 160 tisíc let. V těchto dnech září noční oblohou

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto z kamery roveru Perseverance na Marsu (5. 4. 2023)
Zahraniční Vesmír

NASA hledá levnější způsob pro návrat vzorků z Marsu

slunce
Světové dny Vesmír

Den apsidy