Nově objevený červ byl nejspíš prvním vrcholovým predátorem prvohor

V oblasti Sirius Passet v severním Grónsku našel tým odborníků doposud nepopsaný druh vyhynulého červa z první periody prvohor. Vrcholový predátor, který se proháněl mořem před 500 miliony lety, stál pravděpodobně na vrcholu potravního řetězce své doby.

sciadv.adi6678-f7

Počítačově vytvořená fotografie masožravého pravěkého červa timorebestia.
Zdroj: Science Advances

  • Počítačově vytvořená fotografie masožravého pravěkého červa timorebestia.
  • Zdroj: Science Advances

Paleontologové z Bristolské univerzity nalezli na území bohatého naleziště v Grónsku fosilii třicet centimetrů dlouhého neznámého červa. Dravec, který měl ploutve, dlouhá tykadla a obrovskou čelist, měl ve svých zkamenělých útrobách pozůstatky vyhynulého druhu mlže. Kvůli jeho předpokládanému chování ho britští odborníci pojmenovali latinským názvem timorebestia odvozeným od slov timor – strach a bestia – šelma, což v překladu znamená zvíře vyvolávající strach.

Objev vědců vyvrátil teorii o prvních vrcholových predátorech raného období kambria. Až doposud si odborníci mysleli, že jimi byli draví členovci, příbuzní dnešních krabů a humrů. Nyní předpokládají, že jimi byli masožraví mořští červi.

Podle odborníků jsou prehistoričtí červi vzdálení příbuzní dnešním miniaturním mořským ploutvenkám, které se živí planktonem.

Autor: Zuzana Beranová

Související

profimedia-0919590772
Domácí Zajímavosti

Čeští vědci vylepšili metody odhalování zločinů

Nový Textový dokument OpenDocument
Zahraniční Video

Lidé evakují své domy poté, co se na ulici objevila obrovská propast

Charles Darwin
Světové dny Osobnosti

Darwinův den

klokan
Zahraniční Fauna

Australští vědci vytvořili první embryo klokana pomocí IVF