Země afrického Sahelu, Niger, je jedním ze států v oblasti, které po vojenském převratu v loňského roce zcela změnily svou zahraniční orientaci, když upustily od západních hodnot a svou pozornost zaměřily na Moskvu, což se potvrzuje i v těchto dnech. Poté, co už loni na podzim stáhla ze země svá vojska Francie, nyní rozkaz k odchodu dostaly i jednotky Spojených států. Vedení vojenské junty, které v současné době Niger ovládá, uvedlo, že přítomnost americké armády na jejím území je nezákonná. Stejně jako další státy, Mali a Burkina Faso, se i Niger s žádostí o podporu obrátil na Rusko a premiér Ali Lamine Zeine už před několika týdny jednal v Moskvě o vzájemné ekonomické a vojenské spolupráci.
Niger expels the US army from its territory and suspends all agreements. There are also CIA bases in Niger but somehow they don’t see the terrorists. pic.twitter.com/gFNjyiyvPV
— Donna Hylton 🇷🇺 🇸🇾 (@ReaderDon7) March 17, 2024
V Nigeru bylo dosud přes tisíc amerických vojáků. Ti své základny využívali zejména pro monitoring a boj proti radikálním islamistům v oblasti Sahelu. Do převratu byl právě Niger jediným skutečně spolehlivým spojencem západu v této africké oblasti.
Vojenská junta se moci v Nigeru chopila loni v červenci, kdy zatkla prezidenta Mohameda Bazouma. Do čela země se postavil tehdejší šéf prezidentské stráže, generál Abdourahaman Tiani.