úterý 13. května 2025

Německo si připomene výročí Křišťálové noci ve světle nových progromů

Křišťálová noc, progrom proti Židům v roce 1938, měl za důsledek konečné řešení židovské otázky a holocaust. Antisemitské nálady lomcují ale i dnešním Německem.

Kristallnacht_-_4974

Snímek z ničení židovských obchodů během Křišťálové noci.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Snímek z ničení židovských obchodů během Křišťálové noci.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Křišťálová noc, divošský útok nacistického Německa proti Židům, který se odehrál nejen na území Třetí říše, ale i v Rakousku a odtrženém československém pohraničí, je jedním z mezních okamžiků hitlerovské říše, od něhož dnes uplynulo 85 let. Za oběť mu padlo 91 Židů, 171 domů a 119 synagog nacisté vypálili a zničili 7,5 tisíce židovských obchodů. Ve světle nových událostí, které se za poslední měsíc udály v německých ulicích, má pogrom až nečekaně aktuální nádech.

Znovu se totiž na domech začínají objevovat Davidovy hvězdy jako nacistický symbol židovství, znovu se útočí na synagogy, znovu se veřejně vyhrožuje Židům. Přestože německá vláda kancléře Olafa Scholze tvrdí, že zakročí vůči podobným tendencím, které se dějí v souvislosti s demonstracemi na podporu Palestiny a hnutí Hamás, zatím se je nedaří vymýtit. Židé proto dnes v Německu znovu stojí vůči úhlavnímu nepříteli, kterým nejsou sami Němci, ale migranti z Blízkého východu, kterých do země v posledních deseti letech přišly statisíce, a jejichž příliv zatím i přes postoj dříve velmi vstřícné německé vlády stále sílí.

Křišťálová noc, pro jejíž rozpoutání se našla záminka v atentátu na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha, který spáchal židovský mladík Herschel Grynszpan, byla první krokem k vyhlazovacímu tažení Adolfa Hitlera vůči Židům. Vše skončilo v následujících letech holocaustem, který životem zaplatilo šest milionů Židů.

Autor: Jan Skala

Související

29977303591_da078bfa76_b
Zahraniční

Další vraždy v Německu. Obětí je manažerka z Polska i dítě z Makedonie

GqsYSn6WoAAR16G
Zahraniční

Ve sklepě Nejvyššího soudu v Argentině ležely krabice plné nacistických materiálů

0_31wen0-2bpEjXvSbDMwgWZal1YHHBCw_RvAk2zp4x06ylMsXF-620iGb_OoKFt64zknhuYeVXCqo5QiS6mtA
Domácí Výročí

Jinde se už slavilo, u Příbrami se stále střílelo. Neznámá obec tím vešla do dějin

Adolf-Eichmann
Zahraniční Výročí

Eichmann unikal spravedlnosti 15 let. Pomsta Mosadu však byla tvrdá