Až tři miliony mrtvých, takový je účet jistého Salotha Sara, který však do světových dějin vstoupil pod jménem Pol Pot. Na toto řádění mu stačily jen čtyři roky, v nichž jeho organizace Rudí Khmérové terorizovala asijskou Kambodžu. Zavraždili asi čtyřicet procent země, právě proto se Pol Pot označuje za nejkrvavějšího diktátora všech dob. Podle řady historiků předčí Josifa Stalina, Adolfa Hitlera i římského tyrana Nera.
Rudí Khmérové se v Kambodži ujali moci v roce 1976 a svou ideologii, který byla směsí nacionalismu, náboženských praktik a marxismu-leninismu, začali ihned uvádět v praxi. Kambodžská města Pol Pot označil za semeniště kapitalismu a hned se začalo s jejich likvidací. Všechny obyvatele Rudí Khmérové vytlačili na venkov a do džunglí, kde pro ně měli program převýchovy prací. Sám Pol Pot se pak usídlil ve vylidněném hlavním městě Phnompenhu. Zrušil peníze i obchod a obyvatelé země museli chodit oblečení jen v uniformních černých oděvech. V zemi vypukla genocida, popravy byly na denním pořádku. Sloužila pro ně mučírna Tuol Sleng a takzvaná vražedná pole, kde se do lidí střílelo, stínali se mačetou, čekalo je ušlapání slony nebo ubití kyji či motykami.
Osudové se pro Pol Pota stalo vyvraždění pohraniční vietnamské vesnice Ba Chúc. Na odplatu Vietnamci vtrhli do Kambodži a režim Rudých Khmérů svrhli. Ti, stále ještě vedení Pol Potem přežívali v partyzánských podmínkách další dvě desítky let. Zanikli až s jeho smrtí 15. dubna 1998. Zemřel v domácím vězení poté, co se proti němu obrátili i jeho někdejší nejbližší spolupracovníci.