V pondělí uplynou už tři roky od začátku války na Ukrajině a při té příležitosti hodlá Kyjev na Valném shromáždění OSN předložit k hlasování rezoluci o současném dění ve východní Evropě. Toto počíná však nečekaně naráží na odpor Spojených států, které už rozvinuly iniciativu u svých spojeneckých zemí a nabádají k neodsouhlasení Kyjevem předloženého dokumentu. Naopak podle agentury DPA mají v plánu přeložit vlastní rezoluci, o níž se hovoří jako o přelomovém dokumentu. Zásadním na něm totiž je skutečnost, že neoznačuje Rusko jako agresora v celé věci.
Takové stanovisko je v souladu s vývojem posledních dnů, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zaujala k celé věci naprosto odlišný postoj než kabinet jeho předchůdce Joea Bidena a začala vyjednávat kromě Ukrajiny i s Ruskem. To však vzbudilo vlnu nevole nejen v Kyjevě, ale také v zemích Evropské unie.
„OSN se musí vrátit ke svému základnímu principu, udržení mezinárodního míru a bezpečnosti,“ uvedl úřad ministra zahraničí Marca Rubia. V souvislosti s tím dnes Trump vyzval prezidenty Ruska a Ukrajiny k vzájemné spolupráci v otázkách dosažení míru. Sám v minulých týdnech podrobil konání Volodymyra Zelenského tvrdé kritice, kdy jej dokonce označil za diktátora, který vládne bez mandátu z řádných voleb. Ten totiž Zelenskému vypršel v květnu loňského roku.
.@POTUS is committed to ending the Russia-Ukraine war. On Monday, three years since the Russia-Ukraine war, the U.S. will propose to the United Nations a landmark resolution the entire @UN membership should support in order to chart a path to peace. https://t.co/qf0dLYfmAj
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) February 22, 2025