pátek 9. května 2025

Návštěvníci Šumavy podporují přírodu bez zásahů

Většina návštěvníků Šumavy chápe důležitost odumřelého dřeva pro přírodu. Podle průzkumu mezi 400 respondenty považuje 94 procent tlející stromy za klíčový prvek biologické rozmanitosti.

Šumava

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Většina návštěvníků Národního parku Šumava chápe význam odumřelého dřeva a podporuje rozšiřování bezzásahových zón. Podle ankety mezi 400 respondenty by jen osm procent lidí zmenšilo plochy ponechané přírodním procesům, zatímco 41 procent by je rozšířilo. Polovina dotázaných by současnou rozlohu zachovala.

Přestože 59 procent návštěvníků cítí smutek při pohledu na uschlé stromy, většina (94 %) rozumí jejich klíčové roli pro biologickou rozmanitost a vzácné druhy. Smutek však není nutně negativní, jak naznačuje ředitel parku Pavel Hubený. Šumava je často vnímána jako místo zádumčivé krásy, což ji činí pro mnohé přitažlivou.

Anketa rovněž ukázala, že 69 procent návštěvníků odmítá hospodářské využití odumřelého dřeva. Tento přístup potvrzuje směřování parku k větší bezzásahovosti, která by měla v budoucnu pokrýt až 75 procent jeho plochy. Téma odumřelého dřeva bylo ústředním motivem roku 2024 a bude rezonovat i v příštím roce s projektem „Rok návratů“, který představí příběhy návratu vzácných druhů na Šumavu.

Autor: Šimon Mitro

Související

strom
Zahraniční Příroda

Třetina stromů na planetě čelí vyhynutí. Ochrana je nezbytná

anděl
Zahraniční

Víra ve spirituální svět spojuje lidstvo napříč kontinenty

volby
Domácí Sněmovní volby

Třetinu nevoličů lze přesvědčit k volbám, uvádí průzkum

Sršeň asijská
Domácí Příroda

Sršně asijské je třeba hlásit. Lidé by je však neměli likvidovat sami