Návrh: Bezmasý výrobek se nesmí jmenovat řízek, čajová klobása nevadí

Návrh, který ministr zemědělství Marek Výborný v prosinci předložil a o měsíc později po vlně kritiky veřejně odmítl, se opět vrací na scénu. Tentokrát se o zákazu pojmenovat bezmasé výrobky jako bedlový řízek či sójový párek řeší rovnou v Bruselu.

Veganská klobása

Veganská klobása párky nebo bedlový řízek možná zmizí z oficiálního názvosloví.
Zdroj: Pixabay.com

  • Veganská klobása párky nebo bedlový řízek možná zmizí z oficiálního názvosloví.
  • Zdroj: Pixabay.com

Česká vláda prosazuje na půdě Evropské unie návrh, který by znemožnil názvy jako sójový párek nebo květákový karbanátek u rostlinných potravin. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) tvrdí, že tyto výrazy matou spotřebitele – přestože podobný návrh letos v lednu v Česku stáhl a veřejně prohlásil, že nechce lidem kecat do života. Desítky firem a organizací varují, že návrh místo ochrany spotřebitelů chrání zájmy masného průmyslu a může přinést zbytečné náklady i zmatek na trhu.

Na červnové Radě ministrů zemědělství EU Česká republika oficiálně vyzvala Evropskou komisi, aby navrhla předpis, který by názvy jako steak, řízek nebo párek vyhradil pouze pro živočišné výrobky. Zákazníky údajně mate, když se tyto názvy používají i pro rostlinné potraviny. Pokud by návrh prošel, znamenal by zákaz označení jako květákový karbanátek, fazolový burger nebo sójový párek.

Proti tomu se ostře staví výrobci, obchodníci, nevládní organizace i profesní svazy. V otevřeném dopise společně vyzývají ministra Výborného, aby od návrhu ustoupil. Podle nich nejde o ochranu spotřebitele, ale o tlak zájmové skupiny, který by poškodil inovace, podnikání i jazyk, kterému lidé rozumí.

Ministr návrh odůvodňuje ochranou spotřebitelů před matoucími názvy. Ale realita je opačná: podle průzkumu si 82 procent lidí pod sójovým párkem jasně představí rostlinný produkt a 69 procent si přeje, aby se názvy jako veganský řízek zachovaly. Podobná čísla přinášejí i průzkumy z Německa, Rakouska, Španělska, Portugalska a dalších států.

„Nechceme lidem kecat do života. Věřím výrobcům, že budou férově své produkty označovat tak, aby každý zákazník jasně věděl, co kupuje. A naopak, že zákazník je svéprávný a ví, co kupuje," řekl k tomu v lednu ministr.

„Je jasné, že lidé se v názvech jako sójový párek nebo veganský řízek orientují bez problémů. Víme to z dat, z výzkumů i z každodenní praxe. Pokud chce ministerstvo tvrdit opak, ať předloží důkazy – zatím žádné neukázalo. Tento návrh je zbytečný, nevychází z reality a jeho jediným efektem by bylo zkomplikovat život firmám i zákazníkům. Zatímco Evropa čelí klimatické krizi a hledá cesty k potravinové soběstačnosti, ministři zemědělství tu filozofují nad tím, co je to vlastně burger,” říká Martin Ranninger, ředitel společnosti prosazující nahrazení masných výrobků za rostlinné.

Bruselský návrh navíc ignoruje realitu jazyka, který je přirozeně obrazný „Tvrdit, že názvy jako květákový karbanátek matou zákazníky, zatímco trh je plný rybích prstů, čajových klobás nebo čokoládových vajíček, je absurdní. Spotřebitelé rozumí jazyku, který denně používají. Přepisovat ho kvůli zájmům jednoho odvětví je neobhajitelné,“ říká vedoucí projektu Rostlinně Lucie Roškotová.

Zavedení předpisu by zároveň znamenalo, že výrobci budou muset přejmenovat produkty, měnit obaly, marketing i komunikaci. To povede ke zbytečné byrokracii, milionovým nákladům, ztrátě zákaznické důvěry a propadu prodeje – tedy přesnému opaku toho, co vláda deklaruje jako svůj cíl: snižování administrativy a podpora férového podnikání.

Související

Petr Pavel
Domácí

Povolenky budou. Vláda musí vysvětlit lidem jejich funkci, říká prezident

profimedia-1016307787
Zahraniční

Orbán viní z Budapest Pride Evropskou unii. V Turecku se na stejné akci zatýkalo

pexels-lukaszradziejewski-8366380
Ekonomika

Polsko jako středoevropský tygr. Tamní mzdy už překonaly ty české

Kaja Kallas
Zahraniční

Evropa zbrojí. Poslechli jsme Trumpa, přiznává Kallas