sobota 19. dubna 2025

Nastal historický okamžik pro ženy jiné než bílé pleti v Kongresu

Nově složený 119. Kongres Spojených států přinesl několik historických milníků pro ženy jiné než bílé pleti.

profimedia-0972389464

Nově zvolená senátorka Angela Alsobrooks
Zdroj: Profimedia

  • Nově zvolená senátorka Angela Alsobrooks
  • Zdroj: Profimedia

Celkem je nyní v Kongresu 61 žen jiné než bílé pleti, přičemž pět z nich působí v Senátu – což je nejvíce v historii. Nově zvolené demokratky Angela Alsobrooks z Marylandu a Lisa Blunt Rochester z Delaware jsou nejen prvními černošskými senátorkami svých států, ale také vůbec první dvojicí černošských žen v Senátu současně.

Z celkového počtu 61 žen je 31 černošského původu, 19 hispánského, devět asijského, dvě jsou pacifického původu a jedna je původní obyvatelkou Ameriky. Mezi historicky první patří i demokratky Janelle Bynum z Oregonu a Nellie Pou z New Jersey, stejně jako republikánka Kimberlyn King-Hinds, která se stala první delegátkou Severních Marian.

Přestože se celkový počet žen jiné než bílé pleti v Kongresu oproti předchozímu období nezvýšil, jejich zastoupení v americké politice dlouhodobě roste. Od roku 1964, kdy byla zvolena první asijská kongresmanka Patsy Mink z Havaje, se počet žen jiné než bílé pleti v Kongresu zvýšil na 117, přičemž většina z nich nastoupila do funkce v posledních 12 letech.

Drtivá většina těchto političek (86 %) patří k demokratům, přičemž jen sedm z nich je členkami republikánské strany. Nejvíce žen jiné než bílé pleti do Kongresu vyslaly státy Kalifornie (24), Florida (10) a Texas (9).

Autor: Šimon Mitro

Související

26832554620_ee04805d60_b
Zahraniční

Máme optimistické signály, tvrdí Vance. Rubio chce však odsotupit z jednání

AI
Zahraniční AI

Veřejnost a odborníci na umělou inteligenci se liší v názorech na její budoucnost

USS_Carney_engages_Houthi_missiles_2
Zahraniční

Američané udeřili na Jemen. Zničený přístav u Rudého moře, 58 mrtvých

stáří
Zdraví Zajímavosti

Chudí Evropané žijí déle než bohatí Američané, ukazuje studie