úterý 23. dubna 2024

Nagano: Před 26 lety vypuklo v Česku hokejové šílenství

Zlato ze zimní olympiády v Japonsku probudilo v Češích vlastenectví.

oslavy Nagana

Oslavy na Staroměstském náměstí v Praze.
Zdroj: facebook.com

  • Oslavy na Staroměstském náměstí v Praze.
  • Zdroj: facebook.com

Otevíráme zlatou bránu olympijského turnaje! Jsme olympijští vítězové!“ Kdo by si nepamatoval legendární euforickou hlášku sportovního komentátora Roberta Záruby, když Česká republika přesně před 26 lety zdolala ve finále zimní olympiády v Naganu favorizované Rusko 1:0 gólem obránce Petra Svobody.

Byla neděle 22. února 1998, 5:45 ráno a miliony Čechů přilepených k obrazovkám hltaly zápas o zlato. Tým kolem neprůstřelného Dominika Haška, geniálních útočníků Jaromíra Jágra nebo Vladimíra Růžičky a pod taktovkou legendárního kouče Ivana Hlinky na cestě do finále porazil oba zámořské výběry a ve finále i sbornou.

Jednalo se o první zlatou medaili v kolektivním sportu od rozdělení Československa, navíc na olympiádu poprvé mohly největší hvězdy slavné NHL, která se kvůli turnaji století přerušila. Češi tak museli bránit mimo jiné nejproduktivnějšího hráče historie NHL Waynea Gretzkyho.

Zlatá medaile spustila lavinu národní hrdosti, Česká republika se ponořila do bujarých oslav, lidé vyvěšovali vlajky, nosili dresy i trikolory, desetitisíce fanoušků vítaly hokejisty na Staroměstském náměstí. 

Odkaz Nagana žije dál a odráží se i v kultuře. Před rokem měl premiéru snímek režiséra Dana Pánka Děti Nagana, který se odehrává právě v době zlaté euforie, kdy parta kluků vzhlíží ke svým hokejovým hrdinům.

Autor: mš

Související

Robert Oppenheimer
Zahraniční Výročí

Otec atomové bomby se narodil před 120 lety

Immanuel Kant
Zahraniční Výročí

Immanuel Kant se narodil před 300 lety. Jeho myšlenky rezonují dodnes

turistická značka
Domácí Výročí

Klub českých turistů oslaví 135 let od vyznačení první turistické trasy

db9e57c13c119191380f00c91d08589c
Film a TV

Potrhlá psycholožka Kudláková nebo teta Kateřina. Jana Synková slaví osmdesátku