čtvrtek 25. července 2024

Jeff Beck by se dnes dožil osmdesátky. Oslavy zrušila loni osudná meningitida

Jeff Beck býval průkopníkem rockové kytary a dnes by se dožil osmdesátky. Loni však zcela nečekaně zemřel a z plánovaných oslav sešlo.

1280px-Jeff_Beck_Chelsea_2018

Jeff Beck na sklonku své kariéry.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Jeff Beck na sklonku své kariéry.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Několik let nazpět mluvil slavný britský kytarista Jeff Beck o oslavě svých osmdesátých narozenin a tvrdil, že velkolepou párty sám pořádat nebude, ale rád na ni sezve své kolegy, hudební legendy druhé poloviny 20. století. Den, kdy se sešlost měla konat, nastal právě dnes, žádné oslavné fanfáry už ale nezazní. Jeff Beck se totiž své osmdesátky nedožil, protože loni v lednu jej přemohla bakteriální meningitida, která rázně ukončila jeho život. Ještě pár týdnů před smrtí stál Beck na pódiu vedle svého kamaráda, herecké hvězdy Johnnyho Deppa a hýřil optimismem.

Přestože se dnešní osmdesátky kytarista nedožil, jeho hudební dráha byla dlouhá a oslnivá. Svůj jedinečný herní styl představil poprvé v roce 1965, kdy nahradil v sestavě renomovaných Yardbirds Erica Claptona. V kapele působil pouhé dva roky a posléze odešel na sólovou dráhu, kde se vyprofiloval v jednoho z největších kytaristů světa.

O tom svědčí i skutečnost, kolik muzikantů a jakého věhlasu mu po nečekaném úmrtí vzdalo hold. Eric Clapton, Jimmy Page, Ronnie Wood, Robert Plant, Johnny Depp či Slash byli jen zlomkem z nich.

Autor: Jan Skala

Související

96bf7b5e2f726d2ba93818b3f10b57cf
Hudba

Pink Floyd se noří do vlastní historie. Vydávají publikaci Všechny písně

1280px-John_Mayall_2007.07.05_001
Hudba

Zemřel John Mayall. Muž, který dokázal hrát blues v britských podmínkách

sweetbandjuly2024_638
Hudba

The Sweet končí kariéru. V září vydají poslední řadové album Full Circle

Kypr
Zahraniční Výročí

Turecká invaze na Kypr začala před 50 lety