pátek 1. listopadu 2024

Naděje pro ochrnuté. Na nohy je může postavit mozkový implantát

Švýcarští vědci vyvinuli speciální implantát, který umožní ochrnutým lidem znovu ovládat nohy prostřednictvím myšlenek. Technologie je stále ve fázi výzkumu, v budoucnu by ale prý mohla po včasné aplikaci ochrnuté i úplně uzdravit.

implantát2

Muž díky implantátu znovu ovládá své nohy a chodí jen s pomocí chodítka.
Zdroj: BBC

  • Muž díky implantátu znovu ovládá své nohy a chodí jen s pomocí chodítka.
  • Zdroj: BBC

Jmenuje se Gert-Jan Oskam, je mu 40 let a pochází z Nizozemska. Ochrnul před 12 lety při nehodě na kole. Teď znovu dokáže ovládat nohy. Pomohl mu k tomu speciálně vyvinutý implantát, který se aplikuje přímo do hlavy. „Cítím se jako batole, které se znovu učí chodit. Byla to dlouhá cesta, ale teď mohu vstát a dát si pivo se svým přítelem. Je to potěšení, které si mnoho lidí neuvědomuje." řekl Oskam. Muž měl před tím už páteřní implantát, u toho se ale prý pohyb předem programuje a zařízení tak ovládá člověka. Zatímco u nového implantátu, který cílí přímo na mozek, si pohyb koordinuje sám uživatel.

Implantát se operativně zavádí přímo do hlavy. Při aplikaci je třeba vyříznout na každé straně lebky dva kruhové otvory o průměru pět centimetrů nad oblastmi mozku ovládajícími pohybové centrum. Do nich se potom vloží implantáty ve tvaru disku, které bezdrátově přenášejí mozkové signály do senzorů připevněných ke speciální helmě. Prostřednictvím druhého implantátu na páteři se potom bezdrátově přenášejí myšlenky do nohou a chodidel.

Páteřní a lebeční implantáty ale zatím není možné používat nepřetržitě. Jsou totiž objemné a stále ve fázi experimentu. Pacienti je zatím používají asi hodinu několikrát týdně. Chůze trénuje jejich svaly a v době klidu se mohou obnovovat poškozené nervy. Hlavním cílem je teď miniaturizace, aby lidé mohli implantáty používat v každodenním životě. Podle odborníků by v budoucnu tato technologie aplikovaná bezprostředně po ochrnutí, mohla člověka i úplně uzdravit.

Autor: Nikola Velkoborská
Zdroj: BBC

Související

laboratoř
Ekonomika Věda

Výdaje na výzkum rostou. Dosáhly téměř 140 miliard korun

les
Ostatní Příroda

Studie odhalují negativní dopady dusíku na lesní biodiverzitu

50047466123_cd1f68ea72_c
Zdraví Covid

Covid je zodpovědný za dlouhodobou dušnost. Pacinetům poškodil část mozku

GZdNPA6X0AAIOaB
Zahraniční

Strom z bible. Vědci vzkřísili tisíc let staré semínko