pátek 22. listopadu 2024

Most zažil setkání americké a sovětské armády. Teď je znovu památkou

Podolský most, jedno z míst setkání sovětské a americké armády na konci druhé světové války, je znovu kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, ačkoliv před třemi lety mělo jiný názor.

Podolský most

Podolský most je důležitou spojkou mezi Pískem a Táborem.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Podolský most je důležitou spojkou mezi Pískem a Táborem.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Je to tři roky, co ministerstvo kultury Podolskému mostu, který je důležitým spojením mezi Táborem a Pískem přes Orlickou přehradu, odebralo statut kulturní památky. Tehdejší zapsání prý nesplňovalo všechny potřebné náležitosti. Nyní se však rozhodlo o tom, že most se mezi chráněné stavby znovu zařadí.

Ministerstvo tak vyhovělo Národnímu památkovému ústavu, který pro Podolský most žádal památkovou ochranu, zejména proto, že oblouková stavba je vrcholem československého mostního stavitelství z předválečné doby, i když celý most byl dokončený až v roce 1943. Ve své době patřil mezi největší mosty v Evropě.

Podolský most za druhé světové války nahradil původní řetězový most z let 1847 a 1848. Ten vedle novějšího betonového stál až do roku 1960, kdy se přesunul do obce Stádlec na Táborsku.

Podolský most má velký význam i z hlediska historických událostí. Právě na něm se na konci druhé světová války setkala americká a sovětská armáda. Krátce po osvobození byli pod ním na pravém břehu internovaní příslušníci nacistické Luftwafe i s rodinami a čekali na odsun do Německa.

Autor: Jan Skala

Související

Svatoprokopská jeskyně v Sázavě
Domácí

Jeskyně sv. Prokopa a středověký dům v Sázavě se otevřou veřejnosti

764-0912143202-1024x576
Domácí

V Písku vyroste spalovna odpadu. Město ale musí přestat topit uhlím

stažený soubor
Domácí

Z Benešova se bude jezdit na Konopiště bezpečněji. Ovšem ne hned

PID
Domácí

Cestující ve Středočeském kraji čekají změny v autobusové dopravě