čtvrtek 21. listopadu 2024

Mnichovský diktát neznamenal jen ztrátu pohraničí. Podlomil důvěru lidí v západ

Na sudetské pohraničí měl Adolf Hitler zálusk už delší dobu a provokatérské akce z léta 1938 tomu nasvědčovaly. Západní mocnosti ale věřily, že pokud mu československé území dají, zachrání tím mír.

Bundesarchiv_Bild_183-58507-003,_Besetzung_des_Sudetenlands,_Grenzpfahl

Na základě Mnichovské dohody přišlo Československo o sudetské pohraničí.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Na základě Mnichovské dohody přišlo Československo o sudetské pohraničí.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Když byla v Berlíně krátce po půlnoci 30. září 1938, tedy přesně před 85 lety, podepsána Mnichovská dohoda, byla jen vyústěním několikaměsíčních snah nacistického vůdce Adolfa Hitlera o podrobení Československa. Pod dokumentem, který Československu přikazoval vzdát se pohraničních oblastí ve prospěch Německa, se kromě Hitlera podepsal jeho italský spojenec Benito Mussolini, ale i představitelé Velké Británie a Francie, Neville Chamberlain a Édouard Daladier. To bylo pro tehdejší československou vládu velká rána, protože právě na spojenectví a pomoc obou zemí spoléhala nejvíce.

Faktem, že se v mezinárodním společenství za Československo postavil pouze Sovětský svaz, mělo dalekosáhlé následky. Přestože Polsko a Rumunsko se kategoricky postavilo proti tomu, aby Stalin poslal do Československa na pomoc Rudou armádu, důvěra Čechoslováků v Sovětský svaz byla tehdy extrémně vysoká. Stalin toho během válečných let využil a ve chvíli, kdy Rudá armáda osvobodila v květnu 1945 většinu zemí Československa, už byl domluven se šéfem tuzemských komunistů Klementem Gottwaldem na vytvoření sovětského satelitu.

Velká Británie a Francie braly tehdy Mnichovskou dohodu jako vítězství. Chamberlain dokonce při příletu z Berlína na letišti řekl, že Velké Británii přivezl mír. To, že se šeredně mýlil, bylo jasné už o rok později, kdy Hitler napadl Polsko, čímž rozpoutal druhou světovou válku. O pár měsíců později se i britská města zmítala pod útoky bombardér Göringovy Luftwaffe.

Autor: Jan Skala

Související

450069605_1024294995730681_1762904887573836461_n
Zahraniční

Váš dědeček byl nacista, slyšela šéfka AfD. Neznala jsem ho, tvrdí politička

Liberec udělil čestné občanství in memoriam 13 obětem holokaustu
Domácí

Liberec symbolicky vrátil občanství obětem holokaustu

Tomáš Haryk Masařík
Domácí

Československo se narodilo v říjnu. Ale o 10 dnů dříve, než se učí ve školách

Stalin_in_March_1935
Zahraniční

Je rok 2024 a Stalinovi se znovu staví sochy. Jedna vzniká na západě Ruska