středa 2. dubna 2025

Miliony záznamů pozorovaných druhů hub, rostlin a zvířat slouží nejen úřadům, ale i veřejnosti

Nálezová databáze nyní eviduje více než 35 milionů záznamů o druzích hub, rostlin a zvířat na českém území. Tento projekt, spuštěný Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR v roce 2007, se za poslední léta stal nejrozsáhlejším svého druhu ve střední Evropě.

výr velký

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Databáze, spravovaná Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, slouží jako cenný nástroj pro monitorování a ochranu biodiverzity. „Díky dlouhým časovým řadám dat máme lepší přehled o výskytu druhů a jejich změnách v čase,“ říká František Pelc, ředitel agentury. Data jsou klíčová pro plánování záchranných programů a ochranu chráněných území.

Od roku 2017 je databáze dostupná i veřejnosti, která může přispívat svými pozorováními a využívat filtry k vyhledávání informací o druzích. „Každý záznam, ať už jde o běžné nebo vzácné druhy, přispívá k ochraně přírody,“ dodává Jan Zárybnický, vedoucí Odboru Informačního systému ochrany přírody.

Aktualizace databáze probíhá pravidelně a zahrnuje data z různých zdrojů, včetně mobilních aplikací jako BioLog a iNaturalist. „Velmi vítáme přispění veřejnosti, například při mapování vzácných druhů nebo invazních druhů,“ uzavírá Karel Chobot z Odboru monitoringu biodiverzity.

Autor: Šimon Mitro

Související

vlk
Zahraniční Fauna

Vlků v Evropě přibývá. Zemědělci se obávají škod

zvěř
Domácí

Obory na Moravě se uzavírají kvůli hrozbě slintavky

česká krajina
Domácí

Jarní dovolenou plánuje většina lidí po Česku

Orel mořský
Domácí Fauna

Ve Zlínském kraji objevili nové hnízdo vzácného orla mořského