Italský tým vědců v pondělí oznámil, že našel důkazy o rozlehlé jeskyni přístupné z nejhlubší známé jámy na Měsíci. Ta se nachází v Moři klidu, pouhých 400 kilometrů od místa přistání mise Apollo 11. Jáma vznikla zřícením lávového tunelu, stejně jako dalších více než 200 známých jam na Měsíci.
Vědci analyzovali radarová měření z NASA Lunar Reconnaissance Orbiter a porovnali výsledky s lávovými tunely na Zemi. Podle jejich odhadů je jeskyně minimálně 40 metrů široká a desítky metrů dlouhá. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature Astronomy. „Měsíční jeskyně byly záhadou více než 50 let. Bylo vzrušující konečně dokázat existenci jedné z nich,“ napsali Leonardo Carrer a Lorenzo Bruzzone z Univerzity v Trentu.
Studie v Nature uvádí, že jeskyně by mohla být slibným místem pro lunární základnu, poskytující útočiště před drsným povrchovým prostředím a podporující dlouhodobý průzkum Měsíce. Materiály uvnitř těchto jeskyní, které nebyly po staletí vystaveny drsným povrchovým podmínkám, mohou vědcům také pomoci lépe pochopit vývoj Měsíce, zejména jeho vulkanickou aktivitu.
A deep pit on the moon seems to be an entrance to a huge cave, which could act as a future lunar base. The cave could shield astronauts from the dangerous radiation experienced at the lunar surface. https://t.co/ZZHqlPuuDP
— New Scientist (@newscientist) July 15, 2024
There is an accessible cave conduit under the lunar surface. Carrer et al.: https://t.co/HnW6g5AjDs pic.twitter.com/bOAi9htsGg
— Nature Astronomy (@NatureAstronomy) July 15, 2024