Měnová reforma před 70 lety připravila řadu lidí o životní úspory

Československá měnová reforma z roku 1953 obrala lidi o velké množství peněz. Byla nevyhnutelná, ale komunisté s ní nehráli s obyvatelstvem čistou partii.

Zápotocký

Měnová reforma nebude, tvrdil Zápotocký. Realita ale byla jiná
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Měnová reforma nebude, tvrdil Zápotocký. Realita ale byla jiná
  • Zdroj: Wikimedia Commons

„Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé,“ tvrdil ještě 29. května 1953 v rozhlase československý prezident Antonín Zápotocký. O den později, 30. května, tedy přesně před sedmdesáti lety vystoupil v rozhlase předseda vlády Viliam Široký a prohlásil, že bankovky už jen den a 1. června se začnou měnit za nové. V tu chvíli vypukla panika, protože na veřejnost pronikla zpráva, že se budou měnit v poměru 5:1. Skutečnost však byla ještě dramatičtější. Poměr 5:1 platil pouze pro hotovost do tří set korun na osobu, u částek vyšších šlo o poměr 50:1.

Přestože v důsledku reformy klesly ceny potravin v obchodech na úroveň z roku 1937, lidé se s krokem vlády, ač pro zbídačenou poválečnou ekonomiku nezbytným, nesmířili. V některých městech došlo k nepokojům, které stát musel být zejména v Plzni kvůli demonstracím škodováckých dělníků potlačit silou. Kvůli reformě bylo Československo až do roku 1990 vyloučené z Mezinárodního měnového fondu. Výrazně utrpěla i popularita prezidenta Antonína Zápotockého, který se do té doby těšil velké oblibě zejména mezi pracující třídou, kde se mu přezdívalo Táta dělníků.

Autor: Jan Skala

Související

Vyobrazení kolonizování Nového Zélandu v oblasti nynějšího Wellingtonu v roce 1840
Zahraniční Výročí

První evropské osídlení Nového Zélandu začalo před 185 lety

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto devastujícího zemětřesení na Haiti z ledna 2010.
Zahraniční Výročí

Od katastrofálního zemětřesení na Haiti uplynulo 15 let

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety