Co jsou obrovské usazeniny, které už několik let na planetě Marsu zkoumá sonda ESA Mars Express, je nyní už jasné. Nejde o usazeniny prachu, jak se nejprve odborníci domnívali, ale o obří zásobárny ledu, které se nacházejí zhruba 2,5 kilometru pod povrchem Mars v oblasti jeho rovníku. Průzkum tak dává přelomovou odpověď na otázku, jestli je na Marsu voda. Je a je jí tam tolik, že by dokázala naplnit celé Rudé moře.
Water ice buried at Mars' equator is over 2 miles thick https://t.co/RXrswY3wM5 Its kind of amusing to note that we have Venus on one side of us which is a CO2 sulphuric acid based overheated volcanic hellhole and Mars with a frozen two mile deep ocean on the other.
— Alan Page (@egapnala65) January 19, 2024
Pokud by všechen led roztál, dokázal by planetu pokrýt mořem, které by bylo hluboké 1,5 až 2,5 metru. Odborníci z Evropské kosmické agentury ESA, kteří výzkum na Marsu prováděli, pojmenovali ledovou formaci Medusae Fossae. Podle nich jde o stovky kilometrů dlouhý pás, který se táhne i několik tisíc metrů pod povrchem planety.
Podle výzkumu povrchu Marsu je také jasné, že v minulosti na něm voda byla. Vědci tam našli vyschlá říční koryta, oceány a jezera.