Vojenská junta, která v západoafrickém Mali vládne posledních deset let, vypověděla mírové smlouvy, které v roce 2015 uzavřela s povstaleckými skupinami, které ovládají sever země, zejména území kolem hranice s Alžírskem. Právě tento severoafrický stát Mali vinní z podpory povstalců a z vlastních zájmů v regionu, což je hlavní důvod konce těchto smluv. Podle odborníků na zahraniční politiku jsou však tyto smlouvy důležité pro stabilitu země, která nyní s případnými střety mezi vládou a separatisty může upadnout do chaosu. Problémy v Mali registrují pozorovatelé už od loňska, kdy právě na severu země začalo docházet k ozbrojeným střetům.
#Mali's "junta on Friday issued a decree to establish a committee to organize national peace and reconciliation talks, a day after it ended a 2015 peace deal with #Tuareg separatist rebels and accused mediator #Algeria of interfering in its affairs."
— Gordon Gray (@AmbGordonGray) January 28, 2024
https://t.co/82MYGCXM5i
Povstalci vládě také vyčítají čím dál větší závislost na Rusku. Už během loňska totiž s pověřením hlavního města Bamaka operovala na území Mali ruská žoldnéřská skupina wagnerovců, která vládnoucí juntě pomáhala s bojem proti teroristickým organizacím Al-Kaída a Islámský stát.
Bakamo také oznámilo, že spolu s dalšími státy, Burkinou Faso a Nigerem, s okamžitou platností vystupuje z afrického sdružení ECOWAS. Tvrdí, že se celé společenství už moc vzdálilo původním ideálů panafrikanismu a je nástrojem pro západní propagandu. Ve všech třech zemích v posledních letech vypukly státní převraty, kdy se moci chopily právě vojenské junty s vazbami na Rusko.
The military rulers of Niger, Mali and Burkina Faso are withdrawing their countries from ECOWAS with immediate effect ! pic.twitter.com/RndHkkY5Ll
— BlacVolta (@BlacVolta) January 29, 2024